
VETEmjöl (60%), siktat RÅGmjöl (40%), maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).
Kungsörnen Rågsikt från Lantmännen är en siktad och mald blandning mellan 60% vete och 40% råg. Rågen ger en fin karaktär och vetemjölet ger bra bakegenskaper. Denna blandning är perfekt när du vill baka en saftig råglimpa eller ett härligt frukostbröd! Du kan även kombinera mjölet med Finmalt eller Grovmalt Rågmjöl, då får du lite mörkare och grövre bröd.
100110104002 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Rågmjöl -- Rågmjöl, fint
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
| Användningsinstruktioner: | RÅGSIKTSKAKOR 4 stycken Ingredienser: 5 dl mjölk 50 g (1 pkt) jäst 50 g smör eller margarin, rumsvarmt eller ½ dl flytande ½ dl sirap 1 ½ tsk salt 2 tsk anis och 2 tsk fänkål eller 1 msk malda pomeransskal 1,4 l (770 g) Kungsörnen Rågsikt 1. Värm mjölken till 37 ᵒC (fingervarmt). 2. Smula ner jästen i en degskål på/om 3–4 l. Häll över mjölken och rör om tills jästen har löst sig. Klicka i matfettet och tillsätt sirap, salt och kryddor. 3. Mät upp mjölet. Häll det luftigt direkt ur påsen i ett litermått. Skaka ej måttet. Tillsätt mjölet men spar 1 dl till utbakningen. 4. Arbeta degen kraftigt, ca 3 minuter med maskin eller ca 6 minuter för hand, tills den känns smidig. Låt degen jäsa övertäckt med bakduk till dubbel storlek, ca 40 minuter. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1474 kJ |
| Energi: | 352 kcal |
| Fett: | 2,0 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 70 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Fiber: | 5,0 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130007194 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310130007191 |
| Artikelkategori: | Rågsikt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kungsörnen Rågsikt (vete- & rågmjöl samt maltmjöl av korn), 2kg |
| Produktnamn: | Rågsikt |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Förpackningsstorlek: | 2000g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | Mjölblandning, vetemjöl, rågmjöl, sikt, råg, mjöl, kungsörnen, lantmännen, från Sverige, svenskt, råglimpa, rågbröd, frukostbröd, klimat, natur, hållbarhet, klimatpåverkan, rågsikt bröd, matbröd rågsikt, rågsiktsbullar |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kungsörnen Rågsikt från Lantmännen är en siktad och mald blandning mellan 60% vete och 40% råg. Rågen ger en fin karaktär och vetemjölet ger bra bakegenskaper. Denna blandning är perfekt när du vill baka en saftig råglimpa eller ett härligt frukostbröd! Du kan även kombinera mjölet med Finmalt eller Grovmalt Rågmjöl, då får du lite mörkare och grövre bröd. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Svenskt mjöl Siktad och mald blandning 60% vete / 40% råg. Till råglimpor och frukostbröd Rågen ger en fin karaktär. Vetemjölet ger bra bakegenskaper. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-10-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-10-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl (60%), siktat RÅGmjöl (40%), maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 11010090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | RÅGSIKTSKAKOR 4 stycken Ingredienser: 5 dl mjölk 50 g (1 pkt) jäst 50 g smör eller margarin, rumsvarmt eller ½ dl flytande ½ dl sirap 1 ½ tsk salt 2 tsk anis och 2 tsk fänkål eller 1 msk malda pomeransskal 1,4 l (770 g) Kungsörnen Rågsikt 1. Värm mjölken till 37 ᵒC (fingervarmt). 2. Smula ner jästen i en degskål på/om 3–4 l. Häll över mjölken och rör om tills jästen har löst sig. Klicka i matfettet och tillsätt sirap, salt och kryddor. 3. Mät upp mjölet. Häll det luftigt direkt ur påsen i ett litermått. Skaka ej måttet. Tillsätt mjölet men spar 1 dl till utbakningen. 4. Arbeta degen kraftigt, ca 3 minuter med maskin eller ca 6 minuter för hand, tills den känns smidig. Låt degen jäsa övertäckt med bakduk till dubbel storlek, ca 40 minuter. |
| Återvinningsinstruktioner: | Återvinn/Källsortera förpackning som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd/mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2017 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 130 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 95 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130007191 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 103138 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310130007194 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 87310130007190 |
| Artikelkategori: | Rågsikt |
|---|---|
| Produktnamn: | Rågsikt |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Leverantörens artikelnummer | 103138 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-10-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-10-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 27 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12129 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Staplingsbarhet | 2 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130007190 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17310130007191 |
| Artikelkategori: | Rågsikt |
|---|---|
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-10-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-10-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 752740 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |