
VETEkli.
Vetekli är en bra produkt om du vill öka fiberintaget, antingen genom att blanda i det i brödbaket, till gröten, strö på yoghurten, till pannkakor eller till panering. Vetekli är framställt av vetekornets skalskikt och är nyckelhålsmärkt.
101010556484 / Kolonial/Speceri -- Baljväxter/Frö -- Övriga baljväxter/frö -- Övrig baljväxt/frö
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt. |
| Användningsinstruktioner: | Till matbröd: Byt ut ca 2 dl av mjölet mot 2 dl vetekli i en deg med 5 dl degvätska. Till gröt: Ersätt 1 msk av grötgrynen med vetekli per portion. Till frukosten: Strö vetekli på yoghurten eller smoothien. Till pannkakor: Strö i 1 dl vetekli per liter pannkakssmet. Till färsrätter: Byt ut ströbrödet mot vetekli, helt eller delvis. Till panering: Vänd fisk eller köttskivor i uppvispat ägg och sedan i vetekli |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1205 kJ |
| Energi: | 288 kcal |
| Fett: | 6,0 g |
| - Varav mättat fett: | 1,0 g |
| Kolhydrat: | 23 g |
| - Varav sockerarter: | 3,0 g |
| Fiber: | 40 g |
| Protein: | 16 g |
| Salt: | 0 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 15 gr |
| Energi: | 181 kJ |
| Energi: | 43 kcal |
| Fett: | 0,9 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 3,5 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g |
| Fiber: | 6,0 g |
| Protein: | 2,4 g |
| Salt: | 0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130001918 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17310130001915 |
| Artikelkategori: | Vetekli |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kungsörnen Vetekli 500g |
| Produktnamn: | Vetekli |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Förpackningsstorlek: | 500g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | vete, kli, fiber, niacin, magnesium, nyttigt mjöl, frukost, bakning, yoghurttopping, topping, panering, pannkakor, nyttigt bröd, baka, fibrer |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vetekli är en bra produkt om du vill öka fiberintaget, antingen genom att blanda i det i brödbaket, till gröten, strö på yoghurten, till pannkakor eller till panering. Vetekli är framställt av vetekornets skalskikt och är nyckelhålsmärkt. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Till brödbak, att strö på yoghurt. Till pannkakor och panering Rikt på fiber. Nyckelhålsmärkt. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEkli. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 23023010 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Till matbröd: Byt ut ca 2 dl av mjölet mot 2 dl vetekli i en deg med 5 dl degvätska. Till gröt: Ersätt 1 msk av grötgrynen med vetekli per portion. Till frukosten: Strö vetekli på yoghurten eller smoothien. Till pannkakor: Strö i 1 dl vetekli per liter pannkakssmet. Till färsrätter: Byt ut ströbrödet mot vetekli, helt eller delvis. Till panering: Vänd fisk eller köttskivor i uppvispat ägg och sedan i vetekli |
| Återvinningsinstruktioner: | Återvinn/Källsortera förpackning som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Övriga påståenden: | Nyckelhålet. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 510 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 147 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130001915 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 100657 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07310130001918 |
| Artikelkategori: | Vetekli |
|---|---|
| Produktnamn: | Vetekli |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Leverantörens artikelnummer | 100657 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 31 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5131 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 360 mm |
| Artikelns höjd: | 147 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|