Ingredienser: Vatten, kvarg 20% (skummjölk, syrningskultur), majsstärkelse, socker, rapsolja, rismjöl, modifierad tapiokastärkelse, potatismjöl, glukossirap, ägg, förtjockningsmedel (xantangummi), psylliumfröskal, vaniljsocker, äggpulver, bakpulver (difosfat, natriumbikarbonat), aromer (rom, vanilj), laktosfritt mjölkpulver, emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av fettsyror), salt.
208914916454 / Djupfryst -- Nutritionsprod. med tillstånd (SLV) -- Nutritionsprodukter med tillstånd (SLV) -- Glutenfria produkter
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 425 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1257 kJ |
| Energi: | 298 kcal |
| Fett: | 7,5 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 52 g |
| - Varav sockerarter: | 19 g |
| Protein: | 5 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310100567628 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17310100567625 |
| Artikelkategori: | Munkar |
|---|---|
| Produktnamn: | Munkar |
| Varumärke: | Semper |
| Förpackningsstorlek: | 165g |
| Sökbegrepp E-handel | Glutenfri glutenfritt munkar kaffebröd fika |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Vatten, kvarg 20% (skummjölk, syrningskultur), majsstärkelse, socker, rapsolja, rismjöl, modifierad tapiokastärkelse, potatismjöl, glukossirap, ägg, förtjockningsmedel (xantangummi), psylliumfröskal, vaniljsocker, äggpulver, bakpulver (difosfat, natriumbikarbonat), aromer (rom, vanilj), laktosfritt mjölkpulver, emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av fettsyror), salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Hanteringsinstruktion: | Temperaturkontroll |
| Total hållbarhet (dagar): | 425 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 172 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 165 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 60 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310100567625 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5676 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07310100567628 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 47310100567626 |
| Artikelkategori: | Munkar |
|---|---|
| Produktnamn: | Munkar |
| Varumärke: | Semper |
| Leverantörens artikelnummer | 5676 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Hanteringsinstruktion: | Temperaturkontroll |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 140 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1516 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 195 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 295 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47310100567626 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 17310100567625 |
| Artikelkategori: | Munkar |
|---|---|
| Varumärke: | Semper |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-08-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 147000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1050 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |