
Vatten, jordgubbar, socker, förtjockningsmedel (pektin), syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat) och konsistensmedel (kalciumklorid). 100 g sylt innehåller 35 g jordgubbar och 26 g tillsatt socker.
BOB Jordgubbssylt lättsockrad har en härligt frisk smak och är gjord av noga utvalda jordgubbar av bästa kvalitet. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 28 gram socker (varav 26 g tillsatt) per 100g. Hinken innehåller 5 kg jordgubbssylt.
102311284379 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Jordgubbssylt
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 510 kJ |
| Energi: | 122 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 30 g |
| - Varav sockerarter: | 28 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310091244812 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 454024481 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 07310099244814 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | BOB Jordgubbssylt lättsockrad 5 kg hink |
| Produktnamn: | Jordgubbssylt lättsockrad |
| Varumärke: | BOB |
| Reglerat produktnamn: | Low sugared strawberry jam |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 454024481 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Sylt, jordgubbssylt, lättsockrad, jordgubbar, BOB, hink, restaurang, storhushåll, Tollarp, Orkla Foods Sverige |
|---|
| Marknadsbudskap: | BOB Jordgubbssylt lättsockrad har en härligt frisk smak och är gjord av noga utvalda jordgubbar av bästa kvalitet. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 28 gram socker (varav 26 g tillsatt) per 100g. Hinken innehåller 5 kg jordgubbssylt. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-04-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, jordgubbar, socker, förtjockningsmedel (pektin), syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat) och konsistensmedel (kalciumklorid). 100 g sylt innehåller 35 g jordgubbar och 26 g tillsatt socker. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 20079933 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortering: Tag av locket och dra av folie från hinken. Sortera allt som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5190 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 5 kg |
| Artikelns bredd: | 225 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 225 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 170 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310099244814 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 07310091244812 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Varumärke: | BOB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-04-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 398830 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 834 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |