
Socker, rödvinbärsjuice, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat).
BOB vinbärsgelé med röda vinbär. BOB Gelé är av hög kvalitet, gjord på utvalda bär. Passar ljuvligt till klassisk stek men också i kombination med smakrika ostar. BOB Röda vinbärs-gelé produceras i hjärtat av Skåne i den lilla byn Tollarp och av de bästa råvarorna. Besök BOB.se för mer inspiration och massor av recept.
102311264356 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Gelé -- Röd vinbärsgelé
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Juicemängd: 40 g rödvinbärsjuice per 100 g gelé. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 455 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1070 kJ |
| Energi: | 260 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 63 g |
| - Varav sockerarter: | 63 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310090647126 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 07310091647125 |
| Artikelkategori: | Marmelad |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | BOB Röd vinbärsgelé 450g |
| Produktnamn: | Röd Vinbärsgelè |
| Varumärke: | BOB |
| Reglerat produktnamn: | Röd vinbärsgelé |
| Förpackningsstorlek: | 450 g |
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.orklafoods.se |
| Hemsida: | www.bob.se |
| Telefon: | 020-75 00 10 |
| Sökbegrepp E-handel | gelerödavinbär, rödavinbärgele, vinbärgele, gele, rödavinbärsgele, rödavinbär, bob |
|---|
| Marknadsbudskap: | BOB vinbärsgelé med röda vinbär. BOB Gelé är av hög kvalitet, gjord på utvalda bär. Passar ljuvligt till klassisk stek men också i kombination med smakrika ostar. BOB Röda vinbärs-gelé produceras i hjärtat av Skåne i den lilla byn Tollarp och av de bästa råvarorna. Besök BOB.se för mer inspiration och massor av recept. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | BOB vinbärsgelé med röda vinbär. BOB Gelé produceras i hjärtat av Skåne i den lilla byn Tollarp och av de bästa råvarorna. Passar ljuvligt till klassisk stek men också i kombination med smakrika ostar. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-07-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, rödvinbärsjuice, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20079939 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Skruva av locket och sortera det som metallförpackning. Sortera burken som ofärgad glasförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 455 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Juicemängd: 40 g rödvinbärsjuice per 100 g gelé. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 669 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 450 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 450 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 75 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 75 mm |
| Artikelns höjd: | 114 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310091647125 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 454064712 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07310090647126 |
| Ingår i: | 108 st Toppnivåförpackningar 07310099647127 |
| Artikelkategori: | Marmelad |
|---|---|
| Produktnamn: | Röd Vinbärsgelè |
| Varumärke: | BOB |
| Reglerat produktnamn: | Röd vinbärsgelé |
| Leverantörens artikelnummer | 454064712 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-07-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Burken sorteras som ofärgat glas, locket som metall. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 61 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 8089 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 237 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 309 mm |
| Artikelns höjd: | 117 mm |
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310099647127 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 108 st Mellannivåförpackningar 07310091647125 |
| Artikelkategori: | Marmelad |
|---|---|
| Varumärke: | BOB |
| Reglerat produktnamn: | Röd vinbärsgelé |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-07-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 898812 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1197 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |