Ingredienser: Gris*- och nötkött* 61%, vatten, potatisstärkelse, fett från gris*, salt, druvsocker, kryddor (vitpeppar, muskotnöt, ingefära), lök, stabiliseringsmedel (E450), antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250). Stoppad i kollagentarm.*Ursprung Sverige. Alspånsrökt.
Njut av högkvalitativt kött från svenska gårdar med Charkuterifabrikens wienerkorv. Saftig och smakrik, kryddad med toner av lök, muskot och ingefära. Passar alla tillfällen och alla åldrar med sin klassiska milda smaksättning och härliga rökprofil.
308514675706 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Wienerkorv med skinn
| Typ av märkning: | Kött från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1050 kJ |
| Energi: | 250 kcal |
| Protein: | 8,7 g |
| Fett: | 21 g |
| - Varav mättat fett: | 9,0 g |
| Kolhydrat: | 7,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0,9 g |
| Salt: | 2,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07300300052277 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 9 st Mellannivåförpackningar 57300300052272 |
| Artikelkategori: | Wienerkorv |
|---|---|
| Produktnamn: | Wienerkorv |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 990g |
| Kontakt GLN: | 7300300000001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | KLS Ugglarps AB |
| Kontaktadress: | Porfyrvägen 14, 224 78 Lund |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Hemsida: | www.charkuterifabriken.se |
| Telefon: | 0480-70 70 00 |
| Sökbegrepp E-handel | charkuterifabriken, halland, halländsk mat, varmkorv, korv, smakrik korv, hög kötthalt, grillkorv, grill, grilla, gris, griskött, svensk råvara, svensk produktion, svenskt kött, ungdomsmat, familj, familjemiddag, utflykt, picknick, steka, gott, god mat, bra råvaror, middag, lunch, fest, kalas, bjudning, husman, husmanskost, grilltips, roliga grilltips, grilltips mat, grilltips tillbehör, grilltips gasolgrill, grilltips kolgrill |
|---|
| Marknadsbudskap: | Njut av högkvalitativt kött från svenska gårdar med Charkuterifabrikens wienerkorv. Saftig och smakrik, kryddad med toner av lök, muskot och ingefära. Passar alla tillfällen och alla åldrar med sin klassiska milda smaksättning och härliga rökprofil. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Wienerkorv av hög kvalitet med en välbalanserad kryddning av lök, ingefära och muskot . Svenskt kött från svenska gårdar, som alltid. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-08 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Gris*- och nötkött* 61%, vatten, potatisstärkelse, fett från gris*, salt, druvsocker, kryddor (vitpeppar, muskotnöt, ingefära), lök, stabiliseringsmedel (E450), antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250). Stoppad i kollagentarm.*Ursprung Sverige. Alspånsrökt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010099 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 998 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 990 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 990 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 990 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 127 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 85 mm |
| Artikelns höjd: | 245 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57300300052272 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 29070886 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 9 st Basnivåförpackningar 07300300052277 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 77300300052276 |
| Artikelkategori: | Wienerkorv |
|---|---|
| Produktnamn: | Wienerkorv |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 8.91 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 29070886 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27350036896311 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-08 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 1630 gram |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS hellåda 167 svart |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10612 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 194 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 181 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77300300052276 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 57300300052272 |
| Artikelkategori: | Wienerkorv |
|---|---|
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-08 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 269488 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1249 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |