Ingredienser: Gris*- och nötkött* 78%, vatten, potatisstärkelse, salt, kryddor (muskotnöt, kummin, mejram, svartpeppar, paprika, ingefära), druvsocker, vitlök, lök, antioxidationsmedel (E300), naturlig arom, konserveringsmedel (E250). *Ursprung Sverige.
Charkuterifabrikens Bratwurst är härligt kryddad med kummin, muskotnöt och vitlök, med en tydlig röksmak precis som det ska vara. Vår Bratwurst kommer inte göra dig besviken. Gjord på svenskt kött från svenska gårdar.
308514675680 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Bratwurst
| Typ av märkning: | Kött från Sverige |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Stoppad i naturtarm från gris. Alspånsrökt. |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara, förvaras vid högst +8 C. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1050 kJ |
| Energi: | 250 kcal |
| Protein: | 12 g |
| Fett: | 21 g |
| - Varav mättat fett: | 9,0 g |
| Kolhydrat: | 4,0 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g |
| Salt: | 1,9 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07300300052253 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 9 st Mellannivåförpackningar 57300300052258 |
| Artikelkategori: | Bratwurst |
|---|---|
| Produktnamn: | Bratwurst |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 1080g |
| Kontakt GLN: | 7300300000001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | KLS Ugglarps AB |
| Kontaktadress: | Porfyrvägen 14, 224 78 Lund |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Hemsida: | www.charkuterifabriken.se |
| Telefon: | 0480-70 70 00 |
| Sökbegrepp E-handel | charkuterifabriken, halland, halländsk mat, bratwurst, korv, tjock korv, smakrik korv, hög kötthalt, kryddkorv, paprika, vitlök, grill, grilla, gris, griskött, fläskkött, svensk råvara, svensk produktion, svenskt kött, ungdomsmat, familj, familjemiddag, utflykt, picknick, steka, gott, god mat, bra råvaror, middag, lunch, fest, kalas, bjudning, husman, husmanskost, grilltips, roliga grilltips, grilltips mat, grilltips tillbehör, grilltips gasolgrill, grilltips kolgrill |
|---|
| Marknadsbudskap: | Charkuterifabrikens Bratwurst är härligt kryddad med kummin, muskotnöt och vitlök, med en tydlig röksmak precis som det ska vara. Vår Bratwurst kommer inte göra dig besviken. Gjord på svenskt kött från svenska gårdar. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Charkuterifabrikens Bratwurst är traditionellt kryddad med tydlig smak av kummin, muskotnöt, vitlök och ingefära. Gjord på svenskt kött från svenska gårdar. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Gris*- och nötkött* 78%, vatten, potatisstärkelse, salt, kryddor (muskotnöt, kummin, mejram, svartpeppar, paprika, ingefära), druvsocker, vitlök, lök, antioxidationsmedel (E300), naturlig arom, konserveringsmedel (E250). *Ursprung Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8 C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Stoppad i naturtarm från gris. Alspånsrökt. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1088 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1080 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1080 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1080 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 127 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 85 mm |
| Artikelns höjd: | 245 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57300300052258 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 29070884 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 9 st Basnivåförpackningar 07300300052253 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 77300300052252 |
| Artikelkategori: | Bratwurst |
|---|---|
| Produktnamn: | Bratwurst |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 9.72 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 29070884 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27350036896403 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8 C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Stoppad i naturtarm från gris. Alspånsrökt. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 1630 gram |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS hellåda 167 svart |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 11422 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 194 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 181 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77300300052252 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 57300300052258 |
| Artikelkategori: | Bratwurst |
|---|---|
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8 C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 288928 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1249 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |