Laktosfri MJÖLK, vatten, laktosfri GRÄDDE 15,6%, rypsolja, kalvbuljong pulver (torkad glukossirap, salt, aromer, nötfett, socker, maltodextrin, kalvköttspulver 1,0 %, kycklingskinn- och köttpulver, grönsakspulver (lök, tomat), syra (mjölksyra, citronsyra), vinextrakt), socker, vitvinsvinäger, modifierad stärkelse, karamelliserat socker, svartvinbärsjuicekoncentrat, lökpulver, vitpeppar, förtjockningsmedel (xantangummi).
OSCAR® Banquet Gräddsås är tillagad efter ett klassiskt svenskt recept och har en fyllig, aromatisk doft av kalv. Den krämiga konsistensen och rika smaken gör såsen idealisk till traditionell husmanskost som köttbullar, pannbiff och köttfärslimpa. Såsen kan användas direkt från förpackningen efter uppvärmning. Kan smaksättas och kombineras med resten av OSCAR® sortimentet. 10 liter, färdig att använda. Såsen är gluten- och laktosfri.
101810996212 / Kolonial/Speceri -- Såser, huvudrätts- -- Såser, färdiga -- Gräddsås
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Värm upp före servering, antingen i en panna, mikrovågsugn (i lämplig behållare) eller i en bain-marie. Rör om innan servering. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 274 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 1051 kJ |
| Energi: | 251 kcal |
| Fett: | 23,7 g |
| - Varav mättat fett: | 4,9 g |
| Kolhydrat: | 7,6 g |
| - Varav sockerarter: | 4,6 g |
| Protein: | 1,7 g |
| Salt: | 1,07 g |
| Fiber: | 0,1 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347185535 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 296670 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 05709347185542 |
| Artikelkategori: | Gräddsås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Banquet Gräddsås 10 l / 10 kg bag in box |
| Produktnamn: | Banquet Gräddsås |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Banquet |
| Reglerat produktnamn: | Brun gräddsås med kalvsmak, färdig att använda |
| Förpackningsstorlek: | 10 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296670 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Gräddsås |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Banquet Gräddsås är tillagad efter ett klassiskt svenskt recept och har en fyllig, aromatisk doft av kalv. Den krämiga konsistensen och rika smaken gör såsen idealisk till traditionell husmanskost som köttbullar, pannbiff och köttfärslimpa. Såsen kan användas direkt från förpackningen efter uppvärmning. Kan smaksättas och kombineras med resten av OSCAR® sortimentet. 10 liter, färdig att använda. Såsen är gluten- och laktosfri. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Laktosfri MJÖLK, vatten, laktosfri GRÄDDE 15,6%, rypsolja, kalvbuljong pulver (torkad glukossirap, salt, aromer, nötfett, socker, maltodextrin, kalvköttspulver 1,0 %, kycklingskinn- och köttpulver, grönsakspulver (lök, tomat), syra (mjölksyra, citronsyra), vinextrakt), socker, vitvinsvinäger, modifierad stärkelse, karamelliserat socker, svartvinbärsjuicekoncentrat, lökpulver, vitpeppar, förtjockningsmedel (xantangummi). |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera ytterförpackningen som kartong och innerpåsen som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 274 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bag in box |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 265 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10265 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 10000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347185542 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296670.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Basnivåförpackningar 05709347185535 |
| Artikelkategori: | Gräddsås |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Banquet |
| Reglerat produktnamn: | Brun gräddsås med kalvsmak, färdig att använda |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 643177 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 924 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |