Vatten, FISKBEN, lök, purjolök, morot, fänkål, salt, vitpeppar, timjam. 1 liter buljong kokas på 0,24 kg fiskben.
OSCAR® Signature Fiskbuljong är en mild fiskbuljong som kan användas i ljusa fisksoppor och såser, som bra bas till en musselsås eller som ett komplement till en skaldjursfond. Du kan också koka egen fiskfond med den här buljongen, till exempel till en piggvarsbisk. Du kan också gärna använda buljongen när du ska pochera fisk. 1 liter OSCAR® Signature Fiskbuljong kokas på 240 g fiskben.
101911056153 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Fisk/Skaldjur
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 35 kJ |
| Energi: | 8 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 0,4 g |
| - Varav sockerarter: | 0,4 g |
| Protein: | 1,2 g |
| Salt: | 0,53 g |
| Fiber: | 0,5 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347179961 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 296552 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347179978 |
| Artikelkategori: | Fiskbuljong |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Fiskbuljong 1 l paket |
| Produktnamn: | Fiskbuljong |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Fiskbuljong, klar att använda |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296552 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05709347173259 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Fiskbuljong |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Fiskbuljong är en mild fiskbuljong som kan användas i ljusa fisksoppor och såser, som bra bas till en musselsås eller som ett komplement till en skaldjursfond. Du kan också koka egen fiskfond med den här buljongen, till exempel till en piggvarsbisk. Du kan också gärna använda buljongen när du ska pochera fisk. 1 liter OSCAR® Signature Fiskbuljong kokas på 240 g fiskben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-04-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, FISKBEN, lök, purjolök, morot, fänkål, salt, vitpeppar, timjam. 1 liter buljong kokas på 0,24 kg fiskben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 31 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1034 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1003 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1003 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347179978 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296552.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347179961 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347180295 |
| Artikelkategori: | Fiskbuljong |
|---|---|
| Produktnamn: | Fiskbuljong |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296552.1 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05709347173266 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-04-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6279 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6018 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6018 gram |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347180295 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296552.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347179978 |
| Artikelkategori: | Fiskbuljong |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-04-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 749315 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |