Vatten, fläskben, fläsklägg, lök, lufttorkad skinkben, lökskal. 1 liter fond kokas på 1,7 kg fläskben, 0,47 kg fläsklägg och 0,07 kg lufttorkad skinkben.
Med OSCAR® Signature Fläskfond får du en behaglig, god fond med mild smak av fläskkött. Vi tillsätter lufttorkad skinkben under kokningen för att ge fonden en mild naturlig salt/fermenterad smak som ger en bra bas. Fonden är lämplig i såser, till exempel en klassisk vitsås. Med OSCAR® Signature Fläskfond kan du servera en sås som är anpassad till ditt huvudämne när du ska servera fläskkött. 1 liter OSCAR® Signature Fläskfond kokas på 1 700 g fläskben, 470 g fläsklägg och 70 g lufttorkad skinkben.
101911056156 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Övrig
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 154 kJ |
| Energi: | 36 kcal |
| Fett: | < 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,0 g |
| Kolhydrat: | < 0,1 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: | 8,5 g |
| Salt: | 0,37 g |
| Fiber: | < 0,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347178810 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 296513 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347178827 |
| Artikelkategori: | Fläskfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Fläskfond 1 l paket |
| Produktnamn: | Fläskfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Fläskfond, färdig att använda. |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296513 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Fläskfond grisfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | Med OSCAR® Signature Fläskfond får du en behaglig, god fond med mild smak av fläskkött. Vi tillsätter lufttorkad skinkben under kokningen för att ge fonden en mild naturlig salt/fermenterad smak som ger en bra bas. Fonden är lämplig i såser, till exempel en klassisk vitsås. Med OSCAR® Signature Fläskfond kan du servera en sås som är anpassad till ditt huvudämne när du ska servera fläskkött. 1 liter OSCAR® Signature Fläskfond kokas på 1 700 g fläskben, 470 g fläsklägg och 70 g lufttorkad skinkben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-12-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, fläskben, fläsklägg, lök, lufttorkad skinkben, lökskal. 1 liter fond kokas på 1,7 kg fläskben, 0,47 kg fläsklägg och 0,07 kg lufttorkad skinkben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 31 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1066 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1035 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1035 gram |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347178827 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296513.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347178810 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347015092 |
| Artikelkategori: | Fläskfond |
|---|---|
| Produktnamn: | Fläskfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296513.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-12-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6471 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6210 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6210 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347015092 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296513.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347178827 |
| Artikelkategori: | Fläskfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-12-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 771395 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |