Vatten, nötben, rödvin 6,2% (SULFITER), lök, morot, tomatpuré, modifierad stärkelse, rödvinsvinäger, purjolök, socker, farinsocker, salt, vitlök, libbsticka, timjam, laktosfri SMÖR, svartpeppar, enbär, rosmarin, lagerblad.
OSCAR® Rödvinssås är en mörk sås som sannolikt är en av de populäraste såserna vi känner till. Såsen är gjord på ett avkok av oxben, rött vin och örter. Den har en djup, intensiv och kraftig smak av rött vin samt en välbalanserad syrlighet med inslag av timjan, enbär och rosmarin. Rödvinssås kan varieras i det oändliga och detta ger dig en bas att arbeta vidare med. Såsen passar bra till bland annat rosa kött, fågel och till och med fisk. Du kan laga en god lammsås med OSCAR® Rödvinssås, OSCAR® Lammfond koncentrat och balsamvinäger. Tillsätt eventuellt även OSCAR® Premium Fermenterad Vitlök. OSCAR® Rödvinssås är glutenfri. 1 liter OSCAR® Rödvinssås, färdig för användning.
101810996226 / Kolonial/Speceri -- Såser, huvudrätts- -- Såser, färdiga -- Övrig sås
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 272 kJ |
| Energi: | 64 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g |
| Kolhydrat: | 6,4 g |
| - Varav sockerarter: | 3,4 g |
| Protein: | 8,5 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 1,6 g |
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169740 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 101050 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347169757 |
| Artikelkategori: | Rödvinssås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Rödvinssås 1 l paket |
| Produktnamn: | Rödvinssås |
| Varumärke: | OSCAR |
| Reglerat produktnamn: | Rödvinssås, färdig att använda |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 101050 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Rödvinssås |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Rödvinssås är en mörk sås som sannolikt är en av de populäraste såserna vi känner till. Såsen är gjord på ett avkok av oxben, rött vin och örter. Den har en djup, intensiv och kraftig smak av rött vin samt en välbalanserad syrlighet med inslag av timjan, enbär och rosmarin. Rödvinssås kan varieras i det oändliga och detta ger dig en bas att arbeta vidare med. Såsen passar bra till bland annat rosa kött, fågel och till och med fisk. Du kan laga en god lammsås med OSCAR® Rödvinssås, OSCAR® Lammfond koncentrat och balsamvinäger. Tillsätt eventuellt även OSCAR® Premium Fermenterad Vitlök. OSCAR® Rödvinssås är glutenfri. 1 liter OSCAR® Rödvinssås, färdig för användning. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, nötben, rödvin 6,2% (SULFITER), lök, morot, tomatpuré, modifierad stärkelse, rödvinsvinäger, purjolök, socker, farinsocker, salt, vitlök, libbsticka, timjam, laktosfri SMÖR, svartpeppar, enbär, rosmarin, lagerblad. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1092 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1062 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1062 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169757 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 101050.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347169740 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347169788 |
| Artikelkategori: | Rödvinssås |
|---|---|
| Produktnamn: | Rödvinssås |
| Varumärke: | OSCAR |
| Reglerat produktnamn: | Rödvinssås, färdig att använda |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 101050.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6627 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6372 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6372 gram |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169788 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 101050.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347169757 |
| Artikelkategori: | Rödvinssås |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Reglerat produktnamn: | Rödvinssås, färdig att använda |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 789314 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |