Vatten, kycklingben, morot, lök, palsternacka, salt, svartpeppar, kryddnejlika, rosmarin, timjam. 1 liter fond kokas på 2,3 kg kycklingben.
OSCAR® Signature Kycklingfond är gjord av kycklingben och ger en härligt intensiv kycklingfond med mycket smak. Med vår kycklingfond har du ett brett användningsområde. Använd den som bas i soppa och såser där du inte nödvändigtvis är ute efter en stekt/rostad smak. Du kan också reducera vår kycklingfond och använda den till en kall sås, till exempel en majonnäs till kycklingsallad. 1 liter OSCAR® Signature Kycklingfond kokas på 2,3 kg kycklingben.
101911056154 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Höns/Fågel
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 167 kJ |
| Energi: | 39 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 1,6 g |
| - Varav sockerarter: | 1,6 g |
| Protein: | 7,8 g |
| Salt: | 0,51 g |
| Fiber: | 0,8 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169702 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 1819 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 05709347165575 |
| Artikelkategori: | Kycklingfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Kycklingfond 9,7 l / 10 kg bag in box |
| Produktnamn: | Kycklingfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 9,7 l |
| Leverantörens artikelnummer | 1819 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Kycklingfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Kycklingfond är gjord av kycklingben och ger en härligt intensiv kycklingfond med mycket smak. Med vår kycklingfond har du ett brett användningsområde. Använd den som bas i soppa och såser där du inte nödvändigtvis är ute efter en stekt/rostad smak. Du kan också reducera vår kycklingfond och använda den till en kall sås, till exempel en majonnäs till kycklingsallad. 1 liter OSCAR® Signature Kycklingfond kokas på 2,3 kg kycklingben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, kycklingben, morot, lök, palsternacka, salt, svartpeppar, kryddnejlika, rosmarin, timjam. 1 liter fond kokas på 2,3 kg kycklingben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera ytterförpackningen som kartong och innerpåsen som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bag in box |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 265 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10265 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 9700 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Staplingsbarhet | 3 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347165575 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Basnivåförpackningar 05709347169702 |
| Artikelkategori: | Kycklingfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 643177 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 924 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |