Vatten, nötben, lök, morot, purjolök, tomatpuré, vitlök, libbsticka, persilja. 1 liter fond kokas på 2,7 kg nötben.
OSCAR® Signature Oxfond är en kraftfull oxfond som passar bra i lite tyngre rätter eller mörka såser. Det är en mycket smakrik fond. Du kan bland annat använda oxfond som bas till en rödvinsås, madeirasås eller i kokta rätter och grytor som boeuf bourguignon. 1 liter OSCAR® Signature Oxfond kokas på 2 700 g oxben.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 181 kJ |
| Energi: | 43 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 0,8 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 9,2 g |
| Salt: | 0,52 g |
| Fiber: | 0,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347168248 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 01808 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347168255 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Oxfond 1 l paket |
| Produktnamn: | Oxfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Oxfond, färdig att använda |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01808 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Oxfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Oxfond är en kraftfull oxfond som passar bra i lite tyngre rätter eller mörka såser. Det är en mycket smakrik fond. Du kan bland annat använda oxfond som bas till en rödvinsås, madeirasås eller i kokta rätter och grytor som boeuf bourguignon. 1 liter OSCAR® Signature Oxfond kokas på 2 700 g oxben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, nötben, lök, morot, purjolök, tomatpuré, vitlök, libbsticka, persilja. 1 liter fond kokas på 2,7 kg nötben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1061 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1031 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1031 gram |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347168255 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01808.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347168248 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347169290 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Produktnamn: | Oxfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01808.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6441 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6186 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6186 gram |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169290 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01808.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347168255 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 767924 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1175 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |