Vatten, kalvben, lök, purjolök, palsternacka, morot, timjam, vitlök. 1 liter fond kokas på 2,1 kg kalvben.
OSCAR® Signature Kalvfond har en naturlig sötma och högt innehåll av kollagen från kalvbenen. Du kan reducera fonden så får du en god tjock och naturlig glace tack vare den höga kollagenhalten. Kombinera gärna vår kalvfond med OSCAR® Signature Stekt Kycklingfond som bas i matlagningen. Den passar till en mängd olika rätter och olika typer av kött. Sötman i kalvköttet passar mycket bra i en klassisk pepparsås. 1 liter OSCAR® Signature Kalvfond kokas på 2 100 g kalvben.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 215 kJ |
| Energi: | 51 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,0 g |
| Kolhydrat: | 1,3 g |
| - Varav sockerarter: | 1,2 g |
| Protein: | 10,5 g |
| Salt: | 0,49 g |
| Fiber: | 0,7 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347167272 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 01812 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 05709347167142 |
| Artikelkategori: | Kalvfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Kalvfond 9,6 l / 10 kg bag in box |
| Produktnamn: | Kalvfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Kalvfond, färdig att använda. |
| Förpackningsstorlek: | 9,6 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01812 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Kalvfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Kalvfond har en naturlig sötma och högt innehåll av kollagen från kalvbenen. Du kan reducera fonden så får du en god tjock och naturlig glace tack vare den höga kollagenhalten. Kombinera gärna vår kalvfond med OSCAR® Signature Stekt Kycklingfond som bas i matlagningen. Den passar till en mängd olika rätter och olika typer av kött. Sötman i kalvköttet passar mycket bra i en klassisk pepparsås. 1 liter OSCAR® Signature Kalvfond kokas på 2 100 g kalvben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, kalvben, lök, purjolök, palsternacka, morot, timjam, vitlök. 1 liter fond kokas på 2,1 kg kalvben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera ytterförpackningen som kartong och innerpåsen som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bag in box |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 265 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10265 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 9600 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Staplingsbarhet | 3 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347167142 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01812.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Basnivåförpackningar 05709347167272 |
| Artikelkategori: | Kalvfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Kalvfond, färdig att använda. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 643177 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 924 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |