Vatten, kalvben, lök, purjolök, palsternacka, morot, timjam, vitlök. 1 liter fond kokas på 2,1 kg kalvben.
OSCAR® Signature Kalvfond har en naturlig sötma och högt innehåll av kollagen från kalvbenen. Du kan reducera fonden så får du en god tjock och naturlig glace tack vare den höga kollagenhalten. Kombinera gärna vår kalvfond med OSCAR® Signature Stekt Kycklingfond som bas i matlagningen. Den passar till en mängd olika rätter och olika typer av kött. Sötman i kalvköttet passar mycket bra i en klassisk pepparsås. 1 liter OSCAR® Signature Kalvfond kokas på 2,1 kg kalvben.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 215 kJ |
| Energi: | 51 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,0 g |
| Kolhydrat: | 1,3 g |
| - Varav sockerarter: | 1,2 g |
| Protein: | 10,5 g |
| Salt: | 0,49 g |
| Fiber: | 0,7 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347167074 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 01805 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347167081 |
| Artikelkategori: | Kalvfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Kalvfond 1 l paket |
| Produktnamn: | Kalvfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01805 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Kalvfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Kalvfond har en naturlig sötma och högt innehåll av kollagen från kalvbenen. Du kan reducera fonden så får du en god tjock och naturlig glace tack vare den höga kollagenhalten. Kombinera gärna vår kalvfond med OSCAR® Signature Stekt Kycklingfond som bas i matlagningen. Den passar till en mängd olika rätter och olika typer av kött. Sötman i kalvköttet passar mycket bra i en klassisk pepparsås. 1 liter OSCAR® Signature Kalvfond kokas på 2,1 kg kalvben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, kalvben, lök, purjolök, palsternacka, morot, timjam, vitlök. 1 liter fond kokas på 2,1 kg kalvben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1069 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1039 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1039 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347167081 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01805.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347167074 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347151707 |
| Artikelkategori: | Kalvfond |
|---|---|
| Produktnamn: | Kalvfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01805.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6489 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6234 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6234 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347151707 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01805.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347167081 |
| Artikelkategori: | Kalvfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-11-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 773444 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |