Nötben, vatten, lök, tomatpuré, karamelliserat socker, libbsticka, salt. 1 liter Signature Demi Glace kokas på 2,6 kg nötben.
OSCAR® Signature Demi Glace är en naturligt reducerad oxfond med hög kollagenhalt, varför konsistensen är lite tjockare. Med Demi Glace har du en bra bas till en mörk sås som rödvins- eller pepparsås där du kan tillsätta smör, olja eller grädde och smaka av med en sötsur sås och vinreduktion. Med Demi Glace har du en bra bas som du kan jobba vidare med, där reduktionen redan är gjord. 1 liter OSCAR® Signature Demi Glace kokas på 2,6 kg nötben.
101911066157 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Glacé -- Kött
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 212 kJ |
| Energi: | 50 kcal |
| Fett: | < 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | < 1,1 g |
| - Varav sockerarter: | < 1,0 g |
| Protein: | 10,8 g |
| Salt: | 0,52 g |
| Fiber: | 0,8 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347015030 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 01800 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347016037 |
| Artikelkategori: | Demi Glace |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Demi Glace 1 l paket |
| Produktnamn: | Demi Glace |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Demi Glace såsbas |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01800 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Demi Glace ox |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Demi Glace är en naturligt reducerad oxfond med hög kollagenhalt, varför konsistensen är lite tjockare. Med Demi Glace har du en bra bas till en mörk sås som rödvins- eller pepparsås där du kan tillsätta smör, olja eller grädde och smaka av med en sötsur sås och vinreduktion. Med Demi Glace har du en bra bas som du kan jobba vidare med, där reduktionen redan är gjord. 1 liter OSCAR® Signature Demi Glace kokas på 2,6 kg nötben. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötben, vatten, lök, tomatpuré, karamelliserat socker, libbsticka, salt. 1 liter Signature Demi Glace kokas på 2,6 kg nötben. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1071 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1041 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1041 gram |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347016037 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01800.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347015030 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347169429 |
| Artikelkategori: | Demi Glace |
|---|---|
| Produktnamn: | Demi Glace |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 01800.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6501 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6246 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6246 gram |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169429 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 01800.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347016037 |
| Artikelkategori: | Demi Glace |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 774824 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |