
Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, palmolja/-olie, glukossirap, maltextrakt från KORN/BYG, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, natriumkarbonater), salt, ÄGG/ÆG/EGG, arom, mjölbehandlingsmedel/melbehandlingsmiddel (NATRIUMDISULFIT). KAN INNEHÅLLA SOJA, MJÖLK. KAN INDEHOLDE SOJA, MÆLK. KAN INNEHOLDE SOYA, MELK.
TUC Original är tunna, spröda ugnsbakade salta kex. Goda att äta precis som de är, som snacks eller till ostbrickan. Perfekt storlek att ha med sig i väskan eller på picknicken.
102511374390 / Kolonial/Speceri -- Hårt bröd/Torra bakverk -- Kex/kakor -- Salta kex
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2021 kJ |
| Energi: | 482 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 9,0 g |
| Kolhydrat: | 67 g |
| - Varav sockerarter: | 7,1 g |
| Fiber: | 2,4 g |
| Protein: | 8,3 g |
| Salt: | 1,7 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensintag för en genomsnittsnittlig vuxen (8400 kJ / 2000 kcal) | |
| Basmängd: | Per 30 gr | |
| Energi: | 606 kJ | 7 (*) |
| Energi: | 144 kcal | 7 (*) |
| Fett: | 5,8 g | 8 (*) |
| - Varav mättat fett: | 2,7 g | 13 (*) |
| Kolhydrat: | 20 g | 8 (*) |
| - Varav sockerarter: | 2,1 g | 2 (*) |
| Fiber: | 0,7 g | |
| Protein: | 2,5 g | 5 (*) |
| Salt: | 0,52 g | 9 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | KAN INNEHÅLLA SOJA, MJÖLK. KAN INDEHOLDE SOJA, MÆLK. KAN INNEHOLDE SOYA, MELK. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05410041001204 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 07622300774691 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Produktnamn: | TUC Original |
| Varumärke: | LU |
| Reglerat produktnamn: | Kex |
| Förpackningsstorlek: | 100 G |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-720026 |
| Sökbegrepp E-handel | TUC, tuckex, tuc kex, crackers, kex, matkex, mat kex, salta kex, salt kex, saltakex, charkbricka, chark, chark bricka, snacks, snack, förrätt, ostbricka, ost bricka, krispiga kex, tuc orginal, tuc original, tuk, tuck |
|---|
| Marknadsbudskap: | TUC Original är tunna, spröda ugnsbakade salta kex. Goda att äta precis som de är, som snacks eller till ostbrickan. Perfekt storlek att ha med sig i väskan eller på picknicken. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-03-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, palmolja/-olie, glukossirap, maltextrakt från KORN/BYG, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, natriumkarbonater), salt, ÄGG/ÆG/EGG, arom, mjölbehandlingsmedel/melbehandlingsmiddel (NATRIUMDISULFIT). KAN INNEHÅLLA SOJA, MJÖLK. KAN INDEHOLDE SOJA, MÆLK. KAN INNEHOLDE SOYA, MELK. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Importklassificeringstyp: | TARIF_INTEGRE_DE_LA_COMMUNAUTE |
|---|---|
| Importklassificering: | 1905904500 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 105 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 100 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 66 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300774691 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 973362 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 05410041001204 |
| Ingår i: | 65 st Toppnivåförpackningar 07622300774684 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Produktnamn: | TUC Original |
| Varumärke: | LU |
| Leverantörens artikelnummer | 973362 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | TUC, tuckex, tuc kex, crackers, kex, matkex, mat kex, salta kex, salt kex, saltakex, charkbricka, chark, chark bricka, snacks, snack, förrätt, ostbricka, ost bricka, krispiga kex, tuc orginal, tuc original, tuk, tuck |
|---|
| Marknadsbudskap: | TUC Original är tunna, spröda ugnsbakade salta kex. Goda att äta precis som de är, som snacks eller till ostbrickan. Perfekt storlek att ha med sig i väskan eller på picknicken. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-09-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 245 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2765 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 227 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 298 mm |
| Artikelns höjd: | 208 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300774684 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 65 st Mellannivåförpackningar 07622300774691 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Varumärke: | LU |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-12-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-09-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 204725 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1206 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 13 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |