
INGREDIENSER: Persikopuré och äppeljuice (minst 50%) framställd av koncentrat från persikapuré och koncentrat från äppeljuice, vatten, socker, citronsyra, arom.
Smakrik fruktnektar gjord på persikapuré och äppeljuice. En bra start på dagen eller en god måltidsdryck. Håller länge oöppnad och kan förvaras i rumstemperatur.
102411335115 / Kolonial/Speceri -- Juice/Nektar/Saft/Drycker -- Nektar, drickfärdig -- Övrig nektar
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | RI | |
| Basmängd: | Per 100 ml | |
| Energi: | 228 kJ | 3 (*) |
| Energi: | 54 kcal | |
| Fett: | < 0,5 g | |
| - Varav mättat fett: | 0 g | |
| Kolhydrat: | 11,3 g | |
| - Varav sockerarter: | 10,0 g | |
| Protein: | < 0,5 g | 1 (*) |
| Salt: | < 0,01 g | 1 (*) |
| Fiber: | 0,6 g | |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 05290074002771 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 17519-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 15290074002778 |
| Artikelkategori: | Nektar |
|---|---|
| Produktnamn: | Persika/Äpple |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 1 L |
| Leverantörens artikelnummer | 17519-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Marknadsbudskap: | Smakrik fruktnektar gjord på persikapuré och äppeljuice. En bra start på dagen eller en god måltidsdryck. Håller länge oöppnad och kan förvaras i rumstemperatur. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000223 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Persikopuré och äppeljuice (minst 50%) framställd av koncentrat från persikapuré och koncentrat från äppeljuice, vatten, socker, citronsyra, arom. |
|---|
| Tillverkningsland: | Cypern |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20093111 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 43 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1099 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 79 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 74 mm |
| Artikelns höjd: | 243 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 15290074002778 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 17519 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 05290074002771 |
| Ingår i: | 52 st Toppnivåförpackningar 25290074002775 |
| Artikelkategori: | Nektar |
|---|---|
| Produktnamn: | Persika/Äpple |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 17519 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000223 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 130 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 13318 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 245 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 250 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 25290074002775 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 17519-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 52 st Mellannivåförpackningar 15290074002778 |
| Artikelkategori: | Nektar |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000223 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 717536 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 13 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |