

Vakuumtorkad potatis / Tørrede kartofler / Tørkede poteter, vegetabiliska oljor / vegetabilske olier / vegetabilske oljer (solros / solsikke, palm / palme, mais / majs) i varierande proportion / i variabelt mængdeforhold / i varierende proporsjoner, VETEMJÖL / HVEDEMEL / HVETEMEL, majsmjöl / majsmel, rismjöl / rismel, paprikakrydd / paprikakrydderi / -blandning (socker / sukker, paprikapulver, smakförstärkare / smagsforstærkere {mononatriumglutamat, dinatriumguanylat, dinatriuminosinat}, druvsocker / dextrose, jäst / gær / -pulver, lökpulver, salt, buljong / bouillon / -pulver {salt, hydrolyserat vegetabiliskt protein / hydrolyserte vegetabilske proteiner, solrosolja / solsikkeolie}, aromaer, vitlöks / hvidløgs / hvitløks-pulver, färgämne / farve / fargestoff {paprikaoleoresin / -ekstrakt}, syra {citronsyra / sitronsyre}, sött vasslepulver {MJÖLK} / sød vallepulver {MÆLK} / søtt mysepulver {MELK}), maltodextrin, emulgeringsmedel / emulgator (E471), salt, färgämne / farve / farge (annattoextrakt / annattoekstrakter / - norbixin). Kan innehålla / Kan indeholde / Kan inneholde SOJA / SOYA.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 456 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05053990167692 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 52832-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 19 st Mellannivåförpackningar 05053990167708 |
| Artikelkategori: | Paprika |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Pringles Paprika Chips 185 g |
| Produktnamn: | Paprika |
| Varumärke: | PRINGLES |
| Förpackningsstorlek: | 185 g |
| Leverantörens artikelnummer | 52832-B |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05053990162093 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-09-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vakuumtorkad potatis / Tørrede kartofler / Tørkede poteter, vegetabiliska oljor / vegetabilske olier / vegetabilske oljer (solros / solsikke, palm / palme, mais / majs) i varierande proportion / i variabelt mængdeforhold / i varierende proporsjoner, VETEMJÖL / HVEDEMEL / HVETEMEL, majsmjöl / majsmel, rismjöl / rismel, paprikakrydd / paprikakrydderi / -blandning (socker / sukker, paprikapulver, smakförstärkare / smagsforstærkere {mononatriumglutamat, dinatriumguanylat, dinatriuminosinat}, druvsocker / dextrose, jäst / gær / -pulver, lökpulver, salt, buljong / bouillon / -pulver {salt, hydrolyserat vegetabiliskt protein / hydrolyserte vegetabilske proteiner, solrosolja / solsikkeolie}, aromaer, vitlöks / hvidløgs / hvitløks-pulver, färgämne / farve / fargestoff {paprikaoleoresin / -ekstrakt}, syra {citronsyra / sitronsyre}, sött vasslepulver {MJÖLK} / sød vallepulver {MÆLK} / søtt mysepulver {MELK}), maltodextrin, emulgeringsmedel / emulgator (E471), salt, färgämne / farve / farge (annattoextrakt / annattoekstrakter / - norbixin). Kan innehålla / Kan indeholde / Kan inneholde SOJA / SOYA. |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 456 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Cylinder |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Artikelns bruttovikt: | 235 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 185 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 185 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 185 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 79 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 79 mm |
| Artikelns höjd: | 259 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05053990167708 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 52832 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 19 st Basnivåförpackningar 05053990167692 |
| Ingår i: | 32 st Toppnivåförpackningar 05053990172832 |
| Artikelkategori: | Paprika |
|---|---|
| Produktnamn: | Paprika |
| Varumärke: | PRINGLES |
| Leverantörens artikelnummer | 52832 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05053990162109 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 4636 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 265 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05053990172832 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 32 st Mellannivåförpackningar 05053990167708 |
| Artikelkategori: | Paprika |
|---|---|
| Varumärke: | PRINGLES |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | LPR-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 173352 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1210 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |