
" Renskurna filéer av Alaska pollock* (FISK) 52% (*Theragra chalcogramma*), berikat VETEMJÖL [VETEMJÖL, mineraler (kalcium, järn), vitaminer (niacin, tiamin)], vegetabilisk olja (solros, raps, palm**, i varierande proportion), vatten, VETESTÄRKELSE, salt, bakpulver (E450, E500, E503), majsmjöl, SENAPSPULVER, druvsocker, chilipeppar, SKUMMJÖLKSPULVER, VETEGLUTEN, peppararom, arom (med SENAP), färgämne (kurkumin, paprikaextrakt), stabiliseringsmedel (E464). *Fiskad i nordöstra eller nordvästra Stilla havet. **certifierad hållbar palmolja. Läs mer på www.findusfoodservices.se
Gourmetfilén tillagas efter den krävande engelska befolkningens krav på en Fish and Chips-fisk. Just därför är den så god att äta både med pommes frites i en tidningsrulle eller tillsammans med något helt annat.
Ca 24 á 125g
206413105379 / Djupfryst -- Fisk- och skaldjursprodukter -- Fisk, panerad, förstekt -- Övrig panerad fisk
| Typ av märkning: | MSC, Marine Stewardship Council |
|---|
| Tillagningssätt: | Fritera |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillaga från djupfryst. För bästa resultat rekommenderas fritering i olja. Fritös, 180°C, 5 min Konvektionsugn, 220°C, 10-15 min. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 992 kJ |
| Energi: | 238 kcal |
| Fett: | 15 g |
| - Varav mättat fett: | 2,8 g |
| Kolhydrat: | 14 g |
| - Varav sockerarter: | 2,5 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Fiber: | 1,5 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05000205538143 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 96011857 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 07310500092362 |
| Artikelkategori: | Fish’n Chips Gourmetfilé 125g MSC |
|---|---|
| Produktnamn: | Fish’n Chips Gourmetfilé 125g MSC |
| Varumärke: | FINDUS |
| Reglerat produktnamn: | Alaska Pollock |
| Förpackningsstorlek: | 3kg |
| Leverantörens artikelnummer | 96011857 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Theragra chalcogramma FISK FISH AND CHIPS FISH & CHIPS FISH'N CHIPS FISK PANERAD FÖRSTEKT FRYST FISK INBAKAD FISKFILÉ PANERAD FISK Gourmetfilé DJUPFRYST |
|---|
| Marknadsbudskap: | Gourmetfilén tillagas efter den krävande engelska befolkningens krav på en Fish and Chips-fisk. Just därför är den så god att äta både med pommes frites i en tidningsrulle eller tillsammans med något helt annat. Ca 24 á 125g |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-09-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000017 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | " Renskurna filéer av Alaska pollock* (FISK) 52% (*Theragra chalcogramma*), berikat VETEMJÖL [VETEMJÖL, mineraler (kalcium, järn), vitaminer (niacin, tiamin)], vegetabilisk olja (solros, raps, palm**, i varierande proportion), vatten, VETESTÄRKELSE, salt, bakpulver (E450, E500, E503), majsmjöl, SENAPSPULVER, druvsocker, chilipeppar, SKUMMJÖLKSPULVER, VETEGLUTEN, peppararom, arom (med SENAP), färgämne (kurkumin, paprikaextrakt), stabiliseringsmedel (E464). *Fiskad i nordöstra eller nordvästra Stilla havet. **certifierad hållbar palmolja. Läs mer på www.findusfoodservices.se |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Theragra chalcogramma |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | TEF |
| Produktionsmetod: | Havsfiske |
| Fångstredskap: |
|
| Fångstområde: |
|
| Receptlänk: |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 250 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3250 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 24 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 24 |
| Vikt/volym (per st): | 125 Gram |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 197 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 397 mm |
| Artikelns höjd: | 167 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310500092362 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 05000205538143 |
| Artikelkategori: | Fish’n Chips Gourmetfilé 125g MSC |
|---|---|
| Varumärke: | FINDUS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-09-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000017 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 259000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1152 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |