Kalkon, vegetabiliskt fett (palm*), salt, peppar, kumminfrön, dextros, antioxidanter: Natriumisoaskorbat E316, extrakt av rosmarin E392, färgämne: karminsyra E120, konserveringsmedel: natriumnitrit E250, kaliumsorbat E202, startkultur, rökning av bokspån. 100 g salami är gjord på 109 g kalkon och 7 g vegetabiliskt fett. *- certifierad palmolja
60 skivor à 8,3 g/st.
308514675700 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Salami
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 60 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och mörkt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 912 kJ |
| Energi: | 219 kcal |
| Fett: | 15 g |
| - Varav mättat fett: | 6,8 g |
| Kolhydrat: | 1 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 20 g |
| Salt: | 4,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 04027116964121 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 217851 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Kalkonsalami skivad |
|---|---|
| Produktnamn: | Kalkonsalami skivad |
| Varumärke: | Hellmann |
| Förpackningsstorlek: | 500 g |
| Leverantörens artikelnummer | 217851 |
|---|
| Marknadsbudskap: | 60 skivor à 8,3 g/st. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-11-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-11-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kalkon, vegetabiliskt fett (palm*), salt, peppar, kumminfrön, dextros, antioxidanter: Natriumisoaskorbat E316, extrakt av rosmarin E392, färgämne: karminsyra E120, konserveringsmedel: natriumnitrit E250, kaliumsorbat E202, startkultur, rökning av bokspån. 100 g salami är gjord på 109 g kalkon och 7 g vegetabiliskt fett. *- certifierad palmolja |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010091 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och mörkt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 7 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 60 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 16 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 516 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 275 mm |
| Artikelns höjd: | 35 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|