

Nudlar 82,7 % (vetemjöl, stärkelse, salt, surhetsreglerande medel (natriumkarbonater, citronsyra), vitlökspulver, stabiliseringsmedel (trifosfater), färgämne (karotener)). Kryddpulver 11,8 % (smakförstärkare (mononatriumglutamat, dinatrium‑5’-ribonukleotider), socker, misopulver 2,0 %* (sojabönor, ris, salt), salt, kryddor, sojasåspulver (sojabönor, vete, maltodextrin, salt), chilipulver 0,3 %*, hydrolyserat sojaprotein, wakametång, solrosolja, glukossirap, maltodextrin, jästextrakt, färgämne (sockerkulör, ammoniakprocessen), klumpförebyggande medel (kiseldioxid), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), modifierad stärkelse, stärkelse, rapsolja, arom). Kryddolja 5,5 % Rapsolja, aromer, SESAMolja, färgämne (paprikaoleoresin). i den färdiga produkten. Kan innehålla spår av selleri, kräftdjur, fisk, mjölk, blötdjur, senapr, jordnötter och ägg.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
| Användningsinstruktioner: | 1. Lägg nudlarna i 500ml kokande vatten och koka i 4 minuter. 2. Ta bort från värmen, tillsätt medföljande kryddpulver och kryddolja. Servera genast. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 74 kcal |
| Energi: | 312 kJ |
| Fett: | 1,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 12,7 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 2,7 g |
| Salt: | 0,91 g |
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Blötdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Fisk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Kräftdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Selleri | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Senap | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 04016810462217 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 54647-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 04016810462224 |
| Artikelkategori: | Ramen Premium Spicy Miso |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Nissin Ramen Premium Bag Spicy Miso 90,7g |
| Produktnamn: | Ramen Premium Spicy Miso |
| Varumärke: | NISSIN |
| Förpackningsstorlek: | 90,7g |
| Leverantörens artikelnummer | 54647-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Nissin Foods KFT. |
|---|---|
| Kontaktadress: | Momofuku u. 4., HU-6000 Kecskemét |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.nissin-foods.eu |
| Sökbegrepp E-handel | Nissin, nudlar, noodles, snabb, snabbnudlar. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nudlar 82,7 % (vetemjöl, stärkelse, salt, surhetsreglerande medel (natriumkarbonater, citronsyra), vitlökspulver, stabiliseringsmedel (trifosfater), färgämne (karotener)). Kryddpulver 11,8 % (smakförstärkare (mononatriumglutamat, dinatrium‑5’-ribonukleotider), socker, misopulver 2,0 %* (sojabönor, ris, salt), salt, kryddor, sojasåspulver (sojabönor, vete, maltodextrin, salt), chilipulver 0,3 %*, hydrolyserat sojaprotein, wakametång, solrosolja, glukossirap, maltodextrin, jästextrakt, färgämne (sockerkulör, ammoniakprocessen), klumpförebyggande medel (kiseldioxid), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), modifierad stärkelse, stärkelse, rapsolja, arom). Kryddolja 5,5 % Rapsolja, aromer, SESAMolja, färgämne (paprikaoleoresin). i den färdiga produkten. Kan innehålla spår av selleri, kräftdjur, fisk, mjölk, blötdjur, senapr, jordnötter och ägg. |
|---|
| Tillverkningsland: | Vietnam |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19023010 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | 1. Lägg nudlarna i 500ml kokande vatten och koka i 4 minuter. 2. Ta bort från värmen, tillsätt medföljande kryddpulver och kryddolja. Servera genast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 1 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 101 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 90,7 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 90,7 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 90,7 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 125 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 31 mm |
| Artikelns höjd: | 128 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 04016810462224 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 54647 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 04016810462217 |
| Ingår i: | 144 st Toppnivåförpackningar 37310760546477 |
| Artikelkategori: | Ramen Premium Spicy Miso |
|---|---|
| Produktnamn: | Ramen Premium Spicy Miso |
| Varumärke: | NISSIN |
| Leverantörens artikelnummer | 54647 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 1 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1137 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 125 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 365 mm |
| Artikelns höjd: | 128 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310760546477 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 144 st Mellannivåförpackningar 04016810462224 |
| Artikelkategori: | Ramen Premium Spicy Miso |
|---|---|
| Varumärke: | NISSIN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 1 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 188728 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1174 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |