
Grönsaker (30%)* [vitkål (29%), salladslök (26%), lök (25%), morötter (20%)], Vetemjöl, Nötkött (19%)*, Vatten, Sojasås [Vatten, Sojabönor, Vete, Salt], Äppelsås [äpple, glukos-fruktossirap, socker, surhetsreglerande medel: citronsyra, antioxidationsmedel: askorbinsyra], Socker, Texturerat Sojaprotein, Vitlök, Tapiokastärkelse, Majsstärkelse, Sesamolja, Jästextrakt, Sojaproteinisolat, Salt, Vetegluten, Rapsolja, Svartpeppar, ingefära Allergen råd: För allergener, se ingredienser i fetstil. Kan innehålla spår av Ägg, Fisk, Kräftdjur, Blötdjur Grönsaker och nötkött EU och icke-EU /
206212946430 / Djupfryst -- Enportionsrätter (kompletta) -- Enportionsrätter, övriga -- Enportionsrätter, övriga
| Tillagningssätt: | Fritera |
|---|---|
| Anvisningar: | Värm upp 3 matskedar olja i en stekpanna. Stek 7-8 frysta dumplings i cirka 7 minuter tills alla sidor är gylenbruna. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras fryst -18c |
| Användningsinstruktioner: | Värm upp 3 matskedar olja i en stekpanna. Stek 7-8 frysta dumplings i cirka 7 minuter tills alla sidor är gylenbruna. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 750 kJ |
| Energi: | 178 kcal |
| Fett: | 5,0 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 23,6 g |
| - Varav sockerarter: | 4,5 g |
| Protein: | 2,6 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Fisk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Kräftdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Blötdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | För allergener, se ingredienser i fetstil. Kan innehålla spår av Ägg, Fisk, Kräftdjur, Blötdjur |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 04016337920887 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 04016337820880 |
| Artikelkategori: | Gyoza Dumplings |
|---|---|
| Produktnamn: | Gyoza Dumplings Beef Bulgogi |
| Varumärke: | Bibigo |
| Förpackningsstorlek: | 600g |
| Refererad artikel GTIN: | 04016337820880 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Kontakt GLN: | 7350083330000 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Saigon Food AB |
| Kontaktadress: | Hjällbovägen 103, 424 69 Angered |
| Typ av kontakt: | Importör |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@saigon.se |
| Hemsida: | www.shop.saigon.se |
| Sökbegrepp E-handel | gyoza, gyoza dumpling, beef dumplings, bibigo dumpling, dumpling, bulgogi |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-06-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-06-03 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-01 |
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Grönsaker (30%)* [vitkål (29%), salladslök (26%), lök (25%), morötter (20%)], Vetemjöl, Nötkött (19%)*, Vatten, Sojasås [Vatten, Sojabönor, Vete, Salt], Äppelsås [äpple, glukos-fruktossirap, socker, surhetsreglerande medel: citronsyra, antioxidationsmedel: askorbinsyra], Socker, Texturerat Sojaprotein, Vitlök, Tapiokastärkelse, Majsstärkelse, Sesamolja, Jästextrakt, Sojaproteinisolat, Salt, Vetegluten, Rapsolja, Svartpeppar, ingefära Allergen råd: För allergener, se ingredienser i fetstil. Kan innehålla spår av Ägg, Fisk, Kräftdjur, Blötdjur Grönsaker och nötkött EU och icke-EU / |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19022099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst -18c |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Värm upp 3 matskedar olja i en stekpanna. Stek 7-8 frysta dumplings i cirka 7 minuter tills alla sidor är gylenbruna. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 620 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 600 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 40 mm |
| Artikelns höjd: | 290 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 04016337820880 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 7039 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 04016337920887 |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 27350083331315 |
| Artikelkategori: | Gyoza Dumplings |
|---|---|
| Produktnamn: | Gyoza Dumplings Beef Bulgogi |
| Varumärke: | Bibigo |
| Förpackningsstorlek: | 12x600g |
| Leverantörens artikelnummer | 7039 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27350083331315 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Sökbegrepp E-handel | gyoza, gyoza dumpling, beef dumplings, bibigo dumpling, dumpling, bulgogi |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-06-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-06-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-01 |
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst -18c |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 7440 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 7200 gram |
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 490 mm |
| Artikelns höjd: | 280 mm |
| Staplingsbarhet | 2 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350083331315 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Mellannivåförpackningar 04016337820880 |
| Artikelkategori: | Gyoza Dumplings |
|---|---|
| Varumärke: | Bibigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-06-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-06-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-01 |
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst -18c |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 265000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | null st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | null st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |