
vit choklad fyllning 23,1% (socker/sukker, ohärdade / uhærdede vegetabiliska oljor (raps, solros i varierande andel), MJÖLKPULVER/MÆLKEPULVER, MJÖLKVASSLE/MÆLKESERUMPULVER, SKUMMJÖLKPULVER, kakaosmör, emulgeringsmedel/emulgator (E322 (SOJA/SOJA)), naturlig vaniljarom), socker/sukker, VETEMJÖL/HVEDEMEL, ohärdat rapsolja/ uhærdet rapsolie, vatten/vand, ÄGG/ ÆG, ÄGGVITOR/ÆGGEHVIDER, chokladbitar 5,9% (socker/sukker, kakaomassa, kakaosmör, emulgeringsmedel/emulgator (E322 (SOJA/SOJA))), kakaopulver, chokladmassa 2,2% (chokladpulver 50% (socker/ sukker, kakaopulver), ohärdade vegetabiliska fetter av solros och raps i varierande proportioner / uhærdede vegetabiliske fedtstoffer av solsikke og raps i varierende proportioner, fettreducerat kakaopulver, MJÖLKVASSLE/MÆLKESERUMPULVER, kakaomassa, emulgeringsmedel/ emulgator (E322 (SOJA/SOJA)), naturlig vaniljarom), modifierad stärkelse/stivelse, SMÖR, MJÖLKVASSLE/ MÆLKESERUMPULVER, emulgeringsmedel/ emulgator (E477, E471), bakpulver (E450, E500), salt, VETE-/HVEDEGLUTEN. Kan innehålla : nötter/nødder, sesamfrö/sesamfrø.
Ett måste för alla chokladälskare: en muffin i miniformat med fyllning med smak av vit choklad. 23 % krämig vit chokladfyllning. Snabb och enkel att tina och servera under hela dagen. De passar lika bra till kaffe på caféet som till afternoon tea, frukostbuffén, mötesfikat eller event.
205612586116 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Kakor -- Muffins
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Tinas i ca 30-60 min i rumstemperatur. Ska tinas i försluten påse för att bevara fukten. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Hållbarhet efter öppning: | 1 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras/ Opbevaras i -18°C. Återfrys aldrig en tinad produkt/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. |
| Användningsinstruktioner: | Upptining 30-60 min i rumstemperatur. Förvaras/ Opbevaras i -18°C. Återfrys aldrig en tinad produkt/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1970 kJ |
| Energi: | 471 kcal |
| Fett: | 23,1 g |
| - Varav mättat fett: | 6,2 g |
| Kolhydrat: | 58,9 g |
| - Varav sockerarter: | 41,6 g |
| Protein: | 5,9 g |
| Salt: | 0,42 g |
| Fiber: | 1,8 g |
| Varav stärkelse: | 17,3 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Nötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Sesamfrön | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 03291810754772 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 75477B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 42 st Mellannivåförpackningar 03291811209561 |
| Artikelkategori: | Muffins mini |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Produktnamn: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Varumärke: | DELIFRANCE |
| Reglerat produktnamn: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Förpackningsstorlek: | 26g |
| Leverantörens artikelnummer | 75477B |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Mini Muffins Vit Choklad |
|---|
| Marknadsbudskap: | Ett måste för alla chokladälskare: en muffin i miniformat med fyllning med smak av vit choklad. 23 % krämig vit chokladfyllning. Snabb och enkel att tina och servera under hela dagen. De passar lika bra till kaffe på caféet som till afternoon tea, frukostbuffén, mötesfikat eller event. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2014-11-29 |
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | vit choklad fyllning 23,1% (socker/sukker, ohärdade / uhærdede vegetabiliska oljor (raps, solros i varierande andel), MJÖLKPULVER/MÆLKEPULVER, MJÖLKVASSLE/MÆLKESERUMPULVER, SKUMMJÖLKPULVER, kakaosmör, emulgeringsmedel/emulgator (E322 (SOJA/SOJA)), naturlig vaniljarom), socker/sukker, VETEMJÖL/HVEDEMEL, ohärdat rapsolja/ uhærdet rapsolie, vatten/vand, ÄGG/ ÆG, ÄGGVITOR/ÆGGEHVIDER, chokladbitar 5,9% (socker/sukker, kakaomassa, kakaosmör, emulgeringsmedel/emulgator (E322 (SOJA/SOJA))), kakaopulver, chokladmassa 2,2% (chokladpulver 50% (socker/ sukker, kakaopulver), ohärdade vegetabiliska fetter av solros och raps i varierande proportioner / uhærdede vegetabiliske fedtstoffer av solsikke og raps i varierende proportioner, fettreducerat kakaopulver, MJÖLKVASSLE/MÆLKESERUMPULVER, kakaomassa, emulgeringsmedel/ emulgator (E322 (SOJA/SOJA)), naturlig vaniljarom), modifierad stärkelse/stivelse, SMÖR, MJÖLKVASSLE/ MÆLKESERUMPULVER, emulgeringsmedel/ emulgator (E477, E471), bakpulver (E450, E500), salt, VETE-/HVEDEGLUTEN. Kan innehålla : nötter/nødder, sesamfrö/sesamfrø. |
|---|
| Tillverkningsland: | Frankrike |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19059070 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras/ Opbevaras i -18°C. Återfrys aldrig en tinad produkt/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Upptining 30-60 min i rumstemperatur. Förvaras/ Opbevaras i -18°C. Återfrys aldrig en tinad produkt/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 1 |
| Format för datummärkning, kod: | DD/MM/YY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Ingen datummärkning |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Oförpackad |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 26 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 26 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 26 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 26 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 1 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1 mm |
| Artikelns höjd: | 1 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 03291811209561 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 75477 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 42 st Basnivåförpackningar 03291810754772 |
| Ingår i: | 184 st Toppnivåförpackningar 03291811209837 |
| Artikelkategori: | Muffins mini |
|---|---|
| Produktnamn: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Varumärke: | DELIFRANCE |
| Reglerat produktnamn: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Förpackningsstorlek: | 1092g |
| Leverantörens artikelnummer | 75477 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2014-11-29 |
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 1 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 156 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1248 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1092 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1092 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1092 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 287 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 375 mm |
| Artikelns höjd: | 75 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 03291811209837 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 75477T |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 184 st Mellannivåförpackningar 03291811209561 |
| Artikelkategori: | Muffins |
|---|---|
| Varumärke: | DELIFRANCE |
| Reglerat produktnamn: | Muffins mini vit choklad 26 g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2014-11-29 |
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras/ Opbevaras i -18°C. Återfrys aldrig en tinad produkt/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 1 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 254632 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1875 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 23 st |