Fläskkött Iberiskt, salt, LAKTOS, MJÖLKPULVER, dextros, kryddor (vitlök, paprika, oregano), antioxidant E301, konserveringsmedel E250, E252.
Lufttorkad salami utan paprika. Framställd av Ibericogrisen (pata negra), världens mest exklusiva gris. Lufttorkad i cirka 3 månader. Utmärkt till sallad och sandwich.
308514675700 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Salami
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1668 kJ |
| Energi: | 402 kcal |
| Fett: | 31 g |
| - Varav mättat fett: | 13,2 g |
| Kolhydrat: | 0,3 g |
| - Varav sockerarter: | 0,3 g |
| Protein: | 26 g |
| Salt: | 4,75 g |
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02389780800009 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 132423 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Salami Salchichon Iberico |
|---|---|
| Produktnamn: | Salami Salchichon Iberico |
| Varumärke: | Estirpe Negra (Argal) |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 132423 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | SALAMI SALAMI spansk salami Salchichon Iberico |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lufttorkad salami utan paprika. Framställd av Ibericogrisen (pata negra), världens mest exklusiva gris. Lufttorkad i cirka 3 månader. Utmärkt till sallad och sandwich. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Fläskkött Iberiskt, salt, LAKTOS, MJÖLKPULVER, dextros, kryddor (vitlök, paprika, oregano), antioxidant E301, konserveringsmedel E250, E252. |
|---|
| Tillverkningsland: | Spanien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16010091 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 70 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1070 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 50 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 50 mm |