Lax(salmo salar) odlad Norge, salt, socker, rök av spån.
Lillängshamnens Varmrökta lax röks långsamt i upp till ett halvt dygn med vår hemliga spånblandning, vilket ger en unik och karaktäristisk smak. Vi använder alltid färsk råvara av högsta kvalitet. Innan rökning gravar vi laxen i ett dygn, så att salt, sötma och smaker får tid att utvecklas och ge laxen dess djup och karaktär.
Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kyla 0 - +4C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 880 kJ |
| Energi: | 210 kcal |
| Fett: | 8,7 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 2 g |
| - Varav sockerarter: | 2 g |
| Protein: | 22,6 g |
| Salt: | 2,5 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02387994900003 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 97350044110538 |
| Artikelkategori: | Laxfilé varmrökt dubbel |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Laxfilé varmrökt dubbel ca 2kg |
| Produktnamn: | Laxfilé varmrökt dubbel |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 2kg |
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
|---|---|
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | varmrökt lax, varmrökt laxfilé, lax varmrökt, varmrökt, gravad, gravad lax, lax gravad, gravad laxfilé gravat, kallrökt lax, lax kallrökt, kallrökt laxfilé, kallrökt, rökt lax, rökt laxfilé. rökt laxfile, lax, laxfilé, laxsida, norsk lax, färsk lax, fisk, jul, julbord, julmat, julafton, påskmat, påskbord, påsk, midsommar, buffe, buffé, fisksommar fisk och skaldjur, lillängshamnen |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lillängshamnens Varmrökta lax röks långsamt i upp till ett halvt dygn med vår hemliga spånblandning, vilket ger en unik och karaktäristisk smak. Vi använder alltid färsk råvara av högsta kvalitet. Innan rökning gravar vi laxen i ett dygn, så att salt, sötma och smaker får tid att utvecklas och ge laxen dess djup och karaktär. Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lax(salmo salar) odlad Norge, salt, socker, rök av spån. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Salmo Salar |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | SAL |
| Produktionsmetod: | Vattenbruk |
| Förvaringsstatus: | Har inte varit fryst |
| Presentationsform: |
|
| Beredningsform, kod: | Varmrökt |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 03054100 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kyla 0 - +4C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 40 gram |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2040 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 90 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Typ av kravspecifikation: | Omfattas av spårbarhetsregler |
|---|---|
| Referens till kravspecifikation: | UHM-10459:2 |
| Ansvarig för kravspecifikation: | UHM |
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97350044110538 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 8510 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 02387994900003 |
| Ingår i: | 28 st Toppnivåförpackningar 27350044118399 |
| Artikelkategori: | Laxfilé varmrökt dubbel |
|---|---|
| Produktnamn: | Laxfilé varmrökt dubbel |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 2kg |
| Leverantörens artikelnummer | 8510 |
|---|
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
|---|---|
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Presentationsform: |
|
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 1530 gram |
| Plattformshöjd: | 167mm |
| Pantkod: | SRS hellåda 110/140 grön |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 9690 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 8000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 167 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350044118399 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 28 st Mellannivåförpackningar 97350044110538 |
| Artikelkategori: | Laxfilé varmrökt dubbel |
|---|---|
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 2 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 296320 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1319 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |