Lax(salmo salar) odlad Norge, salt, socker, rosépeppar, rök av spån
Lillängshamnens Najad Lax tillagas med fokus på råvarans naturliga karaktär, där en varsam gravning och en lätt rökning samspelar för att lyfta fram laxens rena och eleganta smaker.Vi använder alltid färsk råvara av högsta kvalitet. Genom en längre gravning utvecklas en fin balans mellan sälta och sötma, medan den milda rökningen ger en subtil ton som rundar av smaken utan att ta över. Resultatet är en mjuk, följsam textur och en mer nyanserad smakupplevelse.
Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 21 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kyla 0 - +4C |
| Temperaturstatus: | Tinad |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 880 kJ |
| Energi: | 210 kcal |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | < 3 g |
| Kolhydrat: | 2 g |
| - Varav sockerarter: | 2 g |
| Protein: | < 23 g |
| Salt: | < 3 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02380070900003 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 7 st Mellannivåförpackningar 97350044110217 |
| Artikelkategori: | Laxfilé najad skivad |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Laxfilé najad skivad 1,5kg |
| Produktnamn: | Laxfilé najad skivad |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 1,5kg |
| Kontakt GLN: | 7350044110009 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | varmrökt lax, varmrökt laxfilé, lax varmrökt, varmrökt, gravad, gravad lax, lax gravad, gravad laxfilé gravat, kallrökt lax, lax kallrökt, kallrökt laxfilé, kallrökt, rökt lax, rökt laxfilé. rökt laxfile, lax, laxfilé, laxsida, norsk lax, färsk lax, fisk, jul, julbord, julmat, julafton, påskmat, påskbord, påsk, midsommar, buffe, buffé, fisksommar fisk och skaldjur, lillängshamnen, Najad |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lillängshamnens Najad Lax tillagas med fokus på råvarans naturliga karaktär, där en varsam gravning och en lätt rökning samspelar för att lyfta fram laxens rena och eleganta smaker.Vi använder alltid färsk råvara av högsta kvalitet. Genom en längre gravning utvecklas en fin balans mellan sälta och sötma, medan den milda rökningen ger en subtil ton som rundar av smaken utan att ta över. Resultatet är en mjuk, följsam textur och en mer nyanserad smakupplevelse. Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lax(salmo salar) odlad Norge, salt, socker, rosépeppar, rök av spån |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Salmo salar |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | SAL |
| Produktionsmetod: | Vattenbruk |
| Förvaringsstatus: | Har varit fryst |
| Presentationsform: |
|
| Beredningsform, kod: | Kallrökt |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 03054100 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kyla 0 - +4C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Temperaturstatus: | Tinad |
| Total hållbarhet (dagar): | 21 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1530 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 48 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Typ av kravspecifikation: | Omfattas av spårbarhetsregler |
|---|---|
| Referens till kravspecifikation: | UHM-10459:2 |
| Ansvarig för kravspecifikation: | UHM |
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97350044110217 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 8532 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 7 st Basnivåförpackningar 02380070900003 |
| Ingår i: | 28 st Toppnivåförpackningar 47350044110137 |
| Artikelkategori: | Laxfilé najad skivad |
|---|---|
| Produktnamn: | Laxfilé najad skivad |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 1,5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 8532 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350044110009 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Presentationsform: |
|
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kyla 0 - +4C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Pantkod: | SRS hellåda 110/140 grön |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12240 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 10500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 167 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350044110137 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 28 st Mellannivåförpackningar 97350044110217 |
| Artikelkategori: | Laxfilé najad skivad |
|---|---|
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kyla 0 - +4C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 367720 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1319 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |