

100 % Nötkött
Oxfilé är den lyxigaste styckdetaljen på nötkreaturen och en favorit hos många. Den är en den möraste delen på nötdjuret. Oxfilén täcker ett stort användningsområde, den kan strimlas till pastarätter, tillagas hel eller skivas till grillen. Produkten har storlek 1,8 +.
308414595430 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, filé
| Förvaringsinstruktioner: | Kylt: Förvaras i kylutrymme vid högst + 4°C. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 511 kJ |
| Energi: | 122 kcal |
| Fett: | 4,4 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 20,6 g |
| Salt: | 0,18 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02361767900001 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 97301002495297 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Oxfilé Sverige |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca2 kg |
| Sökbegrepp E-handel | OXFILE 1, 8 SERVICE SERVICSTYCKARNA STYCKARNA SVERIGE XANDYS |
|---|
| Marknadsbudskap: | Oxfilé är den lyxigaste styckdetaljen på nötkreaturen och en favorit hos många. Den är en den möraste delen på nötdjuret. Oxfilén täcker ett stort användningsområde, den kan strimlas till pastarätter, tillagas hel eller skivas till grillen. Produkten har storlek 1,8 +. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 100 % Nötkött |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 02012090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylt: Förvaras i kylutrymme vid högst + 4°C. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | I kilogram där 'n' anger antal decimaler |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2015 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 2000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | ca2 kg |
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 500 mm |
| Artikelns höjd: | 80 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002495297 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 211393 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 02361767900001 |
| Ingår i: | 50 st Toppnivåförpackningar 37301002495295 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Oxfilé Sverige |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Leverantörens artikelnummer | 211393 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 10935 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 5x2kg |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002495295 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 50 st Mellannivåförpackningar 97301002495297 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 561550 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 10 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 5 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |