

Nötkött 100 %
Dubbel Reserva är vår biffstock med oxfilén kvar, av högsta kvalité. Ur biffstocken får man ut T-bensteken som är delar av biffen och filén med ett T-format ben i mitten.Köttet vi klassar som reserva är handplockat för att vara det bästa vi kan erbjuda när det kommer till marmorering, mörhet och övergripande kvalitet. Köttet hängmöras 30 dagar på vår produktionsanläggning för att utveckla maximal smak och nå sin fulla potential innan vi sågar och paketerar.
308414595446 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, ryggbiff
| Total hållbarhet (dagar): | 12 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 678 kJ |
| Energi: | 162 kcal |
| Fett: | 9,3 g |
| - Varav mättat fett: | 4,4 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 19,7 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02361766800005 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 1 st Mellannivåförpackningar 97301002494115 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Dubbel Reserva |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca11kg |
| Sökbegrepp E-handel | DUBBEL DUBBEL RESERVA SERVICE SERVICESTYCKARNA STYCKARNA SVERIGE |
|---|
| Marknadsbudskap: | Dubbel Reserva är vår biffstock med oxfilén kvar, av högsta kvalité. Ur biffstocken får man ut T-bensteken som är delar av biffen och filén med ett T-format ben i mitten.Köttet vi klassar som reserva är handplockat för att vara det bästa vi kan erbjuda när det kommer till marmorering, mörhet och övergripande kvalitet. Köttet hängmöras 30 dagar på vår produktionsanläggning för att utveckla maximal smak och nå sin fulla potential innan vi sågar och paketerar. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 02012090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 12 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | I kilogram där 'n' anger antal decimaler |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 11015 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 11000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 11000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 11000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | ca11 kg |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002494115 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 211066 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 1 st Basnivåförpackningar 02361766800005 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002494113 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Dubbel Reserva |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca11kg |
| Leverantörens artikelnummer | 211066 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 11875 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 11000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 11000 gram |
| Beskrivning av nettoinnehåll: | ca11 kg |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002494113 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97301002494115 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 584800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 8 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |