
Pastöriserad norrländsk MJÖLK, salt, syrningskultur, ystenzym, konserveringsmedel E202.
Norrmejerier lanserar Norrländsk Hushållsost, en grynpipig hårdost gjord på norrländsk komjölk och tillverkad vid Umeå Mejeri. Mild smak och lätt att hyvla, en utmärkt ost till frukostsmögåsen! Ta vara på kanten! När osten börjar bli svår att hyvla kan den med fördel rivas och frysas in, perfekt att ta upp och använda till taco, pizza eller gratäng och samtidigt minska matsvinnet.
307513914693 / Färskvaror/Kylvaror -- Ost -- Hårdost, bit, 20-30% fett -- Hårdost, bit 20-30%, mild
| Typ av märkning: | Mjölk från Sverige |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 111 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1400 kJ | |
| Energi: | 330 kcal | |
| Fett: | 26 g | |
| - Varav mättat fett: | 17 g | |
| Kolhydrat: | 0 g | |
| - Varav sockerarter: | 0 g | |
| Protein: | 27 g | |
| Salt: | 1,2 g | |
| Kalcium: | 730 mg | 91 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02352423400003 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 97310861659146 |
| Artikelkategori: | Ost |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Hushållsost 26% vav 1kg |
| Produktnamn: | Hushållsost 26% vav |
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Förpackningsstorlek: | 1000g |
| Kontakt GLN: | 7381010024006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Norrmejerier |
| Kontaktadress: | Box 1313, 90123 Umeå |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | God, godare, godast, hushåll, hushållsost, gouda, edamer, familjeost, familjefavorit, familjefavoriter, familjehjälte, familjehjältar, familj, familjen, norrland, norrländsk, ost, goudare, mild, mildare, mildast, milding, goding, gurka, tomat, paprika, frukost, helg, mellis, mellanmål, barn, enkelt, norrmejeri, norrmejerier, västerbotten, västerbottenost, västerbottensost, herrgård, norrmejerierna, smörgåsost, norrlandsost, syrlig, frisk, arla, norrlandsfavorit, pålägg |
|---|
| Marknadsbudskap: | Norrmejerier lanserar Norrländsk Hushållsost, en grynpipig hårdost gjord på norrländsk komjölk och tillverkad vid Umeå Mejeri. Mild smak och lätt att hyvla, en utmärkt ost till frukostsmögåsen! Ta vara på kanten! När osten börjar bli svår att hyvla kan den med fördel rivas och frysas in, perfekt att ta upp och använda till taco, pizza eller gratäng och samtidigt minska matsvinnet. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Pastöriserad norrländsk MJÖLK, salt, syrningskultur, ystenzym, konserveringsmedel E202. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 04069089 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 111 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1016 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 60 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97310861659146 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 65914 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 02352423400003 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 97310861859140 |
| Artikelkategori: | Ost |
|---|---|
| Produktnamn: | Hushållsost 26% vav |
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Leverantörens artikelnummer | 65914 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 860 gram |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 8988 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 181 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 97310861859140 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97310861659146 |
| Artikelkategori: | Ost |
|---|---|
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 457000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1242 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |