
Lax (salmo salar) odlad Norge, salt, socker, dill, vitpeppar, rök av spån.
Lillängshamnens Gravade lax tillagas enligt traditionella metoder och gravas i minst tre dygn. Vi använder enbart färsk dill och malen vitpeppar för att lyfta fram laxens naturliga smak. Råvaran är alltid färsk och av högsta kvalitet. Under gravningen får salt, sötma och kryddor tid att utvecklas.
Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Förvaringsinstruktioner: | Frys -18C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 759 kJ |
| Energi: | 181 kcal |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | < 2 g |
| Kolhydrat: | 4 g |
| - Varav sockerarter: | 3 g |
| Protein: | < 20 g |
| Salt: | < 3 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02328261000002 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 7 st Mellannivåförpackningar 97350044110200 |
| Artikelkategori: | Laxfilé gravad skivad FRYST |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Laxfilé gravad skivad 1,5kg FRYST |
| Produktnamn: | Laxfilé gravad skivad FRYST |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 1,5kg |
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
|---|---|
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | Delikatessfisk, rökt fisk, varmrökt lax, varmrökt laxfilé, lax varmrökt, varmrökt, gravad, gravad lax, lax gravad, gravad laxfilé gravat, kallrökt lax, lax kallrökt, kallrökt laxfilé, kallrökt, rökt lax, rökt laxfilé. rökt laxfile, lax, laxfilé, laxsida, norsk lax, färsk lax, fisk, jul, julbord, julmat, julafton, påskmat, påskbord, påsk, midsommar, buffe, buffé, fisksommar fisk och skaldjur, lillängshamnen, premium fisk, förrätt, smörgåstårta, festmat, påskbord, hållbart fiske, saftig, smältande, rökt fisk på macka, proteinkälla, lyxig fisk, alternativ till kött, hälsosam fisk, högtid, högtider, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lillängshamnens Gravade lax tillagas enligt traditionella metoder och gravas i minst tre dygn. Vi använder enbart färsk dill och malen vitpeppar för att lyfta fram laxens naturliga smak. Råvaran är alltid färsk och av högsta kvalitet. Under gravningen får salt, sötma och kryddor tid att utvecklas. Lillängshamnens utvecklar hur Sverige äter LAX, Med snart 40 års erfarenhet i ryggen och tredje generationen vid rodret – Andreas och Adam – ligger vårt fokus på att skapa nya produkter, smaker och sätt att äta lax och skaldjur. Vi kombinerar hantverk med innovation och tar fram allt från klassiker till moderna måltidslösningar. Resultatet är fisk- och skaldjursprodukter med hög kvalitet, hållbara råvaror och en smak som sticker ut. Varje produkt utvecklas, testas och kvalitetssäkras noggrant – för att leverera en upplevelse som fungerar i både vardag och nya sammanhang. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lax (salmo salar) odlad Norge, salt, socker, dill, vitpeppar, rök av spån. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Salmo salar |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | SAL |
| Produktionsmetod: | Vattenbruk |
| Förvaringsstatus: | Har varit fryst |
| Presentationsform: |
|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 03053910 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Frys -18C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -40 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1540 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 48 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Typ av kravspecifikation: | Omfattas av spårbarhetsregler |
|---|---|
| Referens till kravspecifikation: | UHM-10459:2 |
| Ansvarig för kravspecifikation: | UHM |
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97350044110200 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 9530 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 7 st Basnivåförpackningar 02328261000002 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 47350044110106 |
| Artikelkategori: | Laxfilé gravad skivad FRYST |
|---|---|
| Produktnamn: | Laxfilé gravad skivad FRYST |
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Förpackningsstorlek: | Ca 1,5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 9530 |
|---|
| Kontaktnamn: | Lillängshamnens |
|---|---|
| Kontaktadress: | Dagvindsgatan 9 Karlstad 054-517230 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | Delikatessfisk, rökt fisk, varmrökt lax, varmrökt laxfilé, lax varmrökt, varmrökt, gravad, gravad lax, lax gravad, gravad laxfilé gravat, kallrökt lax, lax kallrökt, kallrökt laxfilé, kallrökt, rökt lax, rökt laxfilé. rökt laxfile, lax, laxfilé, laxsida, norsk lax, färsk lax, fisk, jul, julbord, julmat, julafton, påskmat, påskbord, påsk, midsommar, buffe, buffé, fisksommar fisk och skaldjur, lillängshamnen, premium fisk, förrätt, smörgåstårta, festmat, påskbord, hållbart fiske, saftig, smältande, rökt fisk på macka, proteinkälla, lyxig fisk, alternativ till kött, hälsosam fisk, högtid, högtider, |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Presentationsform: |
|
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Frys -18C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -40 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 11580 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 10500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 100 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350044110106 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97350044110200 |
| Artikelkategori: | Laxfilé gravad skivad FRYST |
|---|---|
| Varumärke: | Lillängshamnens |
| Reglerat produktnamn: | Lax |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-06-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-06-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-06-24 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-06-25 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Frys -18C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -40 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 580840 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1350 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 12 st |