

socker, glukossirap, fruktsaft (hallon, vattenmelon, jordgubb, äpple, apelsin, grapefrukt, blåbär) (2%), kokosolja, syra (citronsyra), stärkelse, aromämnen, maltodextrin, kakaosmör, förtjockningsmedel (gellangummi, cellulosagummi, gummi arabicum), emulgeringsmedel (sackarosestrar av fettsyror), ytbehandlingsmedel (karnaubavax), färgämnen (antocyaner, kurkumin, betakaroten, rödbetsrött).
Mentos med smak av vattenmelon, äpple, jordgubb, apelsin, blåbär, hallon och grapefrukt är tuggvänliga godistabletter som fräschar upp andedräkten. Tabletterna är ovalformade med ett hårt skal och mjuk kärna.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras svalt och torrt. |
| Användningsinstruktioner: | Ta en Mentos-tablett och ät direkt. Tugga eller låt den smälta i munnen. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 388 kcal |
| Energi: | 1648 kJ |
| Fett: | 1,9 g |
| - Varav mättat fett: | 1,7 g |
| Kolhydrat: | 92 g |
| - Varav sockerarter: | 69 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 00000087311396 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 50264-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 40 st Mellannivåförpackningar 08723400755432 |
| Artikelkategori: | Rainbow |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Mentos Rainbow 37,5 g |
| Produktnamn: | Rainbow |
| Varumärke: | MENTOS |
| Förpackningsstorlek: | 37.5 g |
| Leverantörens artikelnummer | 50264-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Perfetti Van Melle Benelux B.V. |
|---|---|
| Kontaktadress: | Postbus 3000, 4800 DA Breda, The Netherlands. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | +31 76 527 5000 |
| Kontaktnamn: | Perfetti Van Melle Benelux B.V. |
|---|---|
| Kontaktadress: | Postbus 3000, 4800 DA Breda, The Netherlands. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | https://www.perfettivanmelle.nl/en/ |
| Sökbegrepp E-handel | Mentos, godis, regnbåge, vattenmelon, äpple, jordgubb, apelsin, blåbär, hallon, grapefrukt, frukt, tugga, andedräkt, fräsch, konfektyr, gott, karamell, lördagsgodis, kalas, barnkalas, rulle, godisrulle, godis rulle, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Mentos med smak av vattenmelon, äpple, jordgubb, apelsin, blåbär, hallon och grapefrukt är tuggvänliga godistabletter som fräschar upp andedräkten. Tabletterna är ovalformade med ett hårt skal och mjuk kärna. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-10-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | socker, glukossirap, fruktsaft (hallon, vattenmelon, jordgubb, äpple, apelsin, grapefrukt, blåbär) (2%), kokosolja, syra (citronsyra), stärkelse, aromämnen, maltodextrin, kakaosmör, förtjockningsmedel (gellangummi, cellulosagummi, gummi arabicum), emulgeringsmedel (sackarosestrar av fettsyror), ytbehandlingsmedel (karnaubavax), färgämnen (antocyaner, kurkumin, betakaroten, rödbetsrött). |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 17049061 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras svalt och torrt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Ta en Mentos-tablett och ät direkt. Tugga eller låt den smälta i munnen. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 8 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 40 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 37,5 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 37,5 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 37,5 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 139 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 19 mm |
| Artikelns höjd: | 19 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08723400755432 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 50264 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 40 st Basnivåförpackningar 00000087311396 |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 08723400755449 |
| Artikelkategori: | Rainbow |
|---|---|
| Produktnamn: | Rainbow |
| Varumärke: | MENTOS |
| Leverantörens artikelnummer | 50264 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-12-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1662 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 151 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 206 mm |
| Artikelns höjd: | 78 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08723400755449 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 8 st Mellannivåförpackningar 08723400755432 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 47310760502647 |
| Artikelkategori: | Rainbow transportkartong |
|---|---|
| Produktnamn: | Rainbow transportkartong |
| Varumärke: | MENTOS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-12-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 13768 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 293 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 159 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47310760502647 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 08723400755449 |
| Artikelkategori: | Rainbow |
|---|---|
| Varumärke: | MENTOS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-12-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 685864 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |