MJÖLK opastöriserad, löpe, salt.
Fontina är gjord på komjölk från Val d'Aosta dalen Osten har en liknande smak som Taleggio. Man serverar den oftast i stavar. Fontinan är den ost som enligt traditionen används för fonduta (fondue på italienska) Fontina är skyddad av italienska ursprungsmärkningen, Denominazione di Origine Protetta
307513914694 / Färskvaror/Kylvaror -- Ost -- Hårdost, bit, 20-30% fett -- Hårdost, bit 20-30%, mellanstark
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1495 kJ |
| Energi: | 360 kcal |
| Fett: | 28 g |
| - Varav mättat fett: | 19,6 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 27 g |
| Salt: | 1,7 g |
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 00000023540804 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 106187 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Fontina Valle D’Aosta |
|---|---|
| Produktnamn: | Fontina Valle D’Aosta |
| Varumärke: | Gran Soresina |
| Förpackningsstorlek: | 2 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 106187 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Ost Mellanlagrad |
|---|
| Marknadsbudskap: | Fontina är gjord på komjölk från Val d'Aosta dalen Osten har en liknande smak som Taleggio. Man serverar den oftast i stavar. Fontinan är den ost som enligt traditionen används för fonduta (fondue på italienska) Fontina är skyddad av italienska ursprungsmärkningen, Denominazione di Origine Protetta |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-10-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-10-12 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-04-14 |
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | MJÖLK opastöriserad, löpe, salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 8 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2530 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 70 mm |