
Nötkött utvald 100 %
Till vår noga utvalda hamburgerblandning tar vi enbart kött från kvigor. Styckdetaljer med rätt egenskaper för den bästa hamburgaren är huvudsakligen ribmeat, Entrecote, rostbiff, Innanlår och biff.
206613245799 / Djupfryst -- Köttprodukter -- Färsrätter, ostekta, okokta -- Hamburgare
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagas till en kärntemperatur på minst +72°C |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18°C. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Tillagas till en kärntemperatur av minst +72°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1072 kJ |
| Energi: | 257 kcal |
| Fett: | 18 g |
| - Varav mättat fett: | 10,5 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 17,3 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002492586 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 408198 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002492584 |
| Artikelkategori: | Hamburgare |
|---|---|
| Produktnamn: | Hamburgare 180g Utvald |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Leverantörens artikelnummer | 408198 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | "Hamburgare utvald KFK burgare hamb Service Servicstyckarna Styckarna " |
|---|
| Marknadsbudskap: | Till vår noga utvalda hamburgerblandning tar vi enbart kött från kvigor. Styckdetaljer med rätt egenskaper för den bästa hamburgaren är huvudsakligen ribmeat, Entrecote, rostbiff, Innanlår och biff. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-04-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött utvald 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 02013000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18°C. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagas till en kärntemperatur av minst +72°C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 8 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 8428 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7560 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 7560 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 7560 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 42xca180g |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002492584 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 97301002492586 |
| Artikelkategori: | Hamburgare |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-04-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 419344 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |