

Sparris vit 100%
Sparrisen börjar växa vid en temperatur över 12 grader. Det är en flerårig växt. Till skillnad från den gröna sparrisen växer den vita under jorden och skördas när toppskottet bryter fram.
308014304884 / Färskvaror/Kylvaror -- Grönsaker -- Grönsaker -- Sparris
| Total hållbarhet (dagar): | 7 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Kylt: Förvaras i kylutrymme vid högst + 4°C. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig att tillagas |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 350 kJ |
| Energi: | 20 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0 g |
| Kolhydrat: | 3,9 g |
| - Varav sockerarter: | 1,9 g |
| Protein: | 2,2 g |
| Salt: | < 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002427541 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 305456 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Sparris Vit |
|---|---|
| Produktnamn: | Sparris Vit Skalad |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | 3,7 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 305456 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Sparrisen börjar växa vid en temperatur över 12 grader. Det är en flerårig växt. Till skillnad från den gröna sparrisen växer den vita under jorden och skördas när toppskottet bryter fram. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-27 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10008231 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Sparris vit 100% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 07092000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylt: Förvaras i kylutrymme vid högst + 4°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig att tillagas |
| Total hållbarhet (dagar): | 7 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 860 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3700 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 3,7 Kilogram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |