
MANDLAR (ursprung USA). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, cashewnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt.
Blancherade mandlar tillför både smak och textur i matlagning, bakverk och desserter. Dessutom är det ett klassiskt tillbehör till glögg.
100610386579 / Kolonial/Speceri -- Baktillbehör -- Övriga baktillbehör -- Övrigt
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2593 kJ |
| Energi: | 628 kcal |
| Fett: | 56 g |
| - Varav mättat fett: | 4,5 g |
| Kolhydrat: | 4 g |
| - Varav sockerarter: | 4 g |
| Protein: | 21 g |
| Salt: | 0 g |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Valnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Cashewnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pekannöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Paranöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pistaschmandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Makadamianöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Queenslandsnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002410499 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 901431 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 81 st Toppnivåförpackningar 37301002410496 |
| Artikelkategori: | Mandel blancherad |
|---|---|
| Produktnamn: | Mandel blancherad |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 5x1 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 901431 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Blancherade mandlar tillför både smak och textur i matlagning, bakverk och desserter. Dessutom är det ett klassiskt tillbehör till glögg. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000236 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | MANDLAR (ursprung USA). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, cashewnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt. |
|---|
| Tillverkningsland: | USA |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 295 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5295 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 5 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 5 |
| Vikt/volym (per st): | 1000 Gram |
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 180 mm |
| Artikelns höjd: | 230 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002410496 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 81 st Basnivåförpackningar 27301002410499 |
| Artikelkategori: | Mandel blancherad |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000236 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 449075 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1440 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |