
Ryggfilé av TORSK (Gadus Morhua). Fångstområde: fiskad med trål i Nordostatlanten/Barents hav (FAO 27).
MSC-märkt ryggfilé av torsk i styckfrysta bitar per 120-160g. En populär vit fisk med saftigt kött och len smak som kan tillagas med stor variation, enkla att bereda i ugn eller stekpanna.
206313055229 / Djupfryst -- Fisk- och skaldjur, oberedd -- Torsk -- Torskfilé, styckfryst
| Typ av märkning: | MSC, Marine Stewardship Council Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Ångugn: 95-100 °C till kärntemperatur 58 °C. Vanlig ugn: 100-125 °C till kärntemperatur 58 °C. |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras vid -18°C eller kallare. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 328 kJ |
| Energi: | 78 kcal |
| Fett: | 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0,2 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002403026 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 900670 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 37301002403023 |
| Artikelkategori: | Torsk ryggfilé MSC |
|---|---|
| Produktnamn: | Torsk ryggfilé MSC |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 900670 |
|---|
| Övrig Information | Glasering 10 % (utöver nettovikten) |
|---|
| Marknadsbudskap: | MSC-märkt ryggfilé av torsk i styckfrysta bitar per 120-160g. En populär vit fisk med saftigt kött och len smak som kan tillagas med stor variation, enkla att bereda i ugn eller stekpanna. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000281 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ryggfilé av TORSK (Gadus Morhua). Fångstområde: fiskad med trål i Nordostatlanten/Barents hav (FAO 27). |
|---|
| Tillverkningsland: | Kina |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid -18°C eller kallare. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas om efter upptining. |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 250 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5250 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 135 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002403023 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 27301002403026 |
| Artikelkategori: | Torsk ryggfilé MSC |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000281 |
|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 403000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |