
FULLKORNSHAVREMJÖL(70 %), VETEKLI, socker, KORNMALTEXTRAKT, salt. Produceras i en anläggning som inte hanterar nötter och mandel.
Krispiga havrekuddar som passar perfekt till frukosten!
100510294057 / Kolonial/Speceri -- Frukostcerealier -- Flingor -- Havreflingor
| Typ av märkning: | Nyckelhålet Från Sverige |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1626 kJ |
| Energi: | 390 kcal |
| Fett: | 7,1 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 60 g |
| - Varav sockerarter: | 11 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Fiber: | 14 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002401565 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 900640 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 47301002401569 |
| Artikelkategori: | Havrekuddar |
|---|---|
| Produktnamn: | Havrekuddar |
| Varumärke: | Sysco Essentials |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 900640 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Havre kuddar |
|---|
| Marknadsbudskap: | Krispiga havrekuddar som passar perfekt till frukosten! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | FULLKORNSHAVREMJÖL(70 %), VETEKLI, socker, KORNMALTEXTRAKT, salt. Produceras i en anläggning som inte hanterar nötter och mandel. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 11041290 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 303 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5303 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 398 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 198 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47301002401569 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Basnivåförpackningar 27301002401565 |
| Artikelkategori: | Havrekuddar |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Essentials |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 173860 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 1140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 800 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 30 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |