
Filé av TORSK (Gadus morhua). FÅNGSTOMRÅDE: fiskad med trål i Nordostatlanten, Norska havet/Barents hav (FAO 27).
Hel och styckfryst torskfilé som är både skinn- och benfri. En populär vit fisk med saftigt kött och len smak som kan tillagas med stor variation. Passar till traditionell husmanskost likväl som mexikanska fishtacos. benfri 125-250 g/st, benfri MSC.
206313055229 / Djupfryst -- Fisk- och skaldjur, oberedd -- Torsk -- Torskfilé, styckfryst
| Typ av märkning: | MSC, Marine Stewardship Council Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Ångkoka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillaga till en kärntemperatur på 58 grader. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 328 kJ |
| Energi: | 78 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002400452 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 900493 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 37301002400459 |
| Artikelkategori: | Torskfile benfri styckfryst MSC |
|---|---|
| Produktnamn: | Torskfile |
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 900493 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Hel och styckfryst torskfilé som är både skinn- och benfri. En populär vit fisk med saftigt kött och len smak som kan tillagas med stor variation. Passar till traditionell husmanskost likväl som mexikanska fishtacos. benfri 125-250 g/st, benfri MSC. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-01-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000281 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Filé av TORSK (Gadus morhua). FÅNGSTOMRÅDE: fiskad med trål i Nordostatlanten, Norska havet/Barents hav (FAO 27). |
|---|
| Tillverkningsland: | Kina |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 03047110 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 25% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 250 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5250 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 29 |
|---|---|
| Vikt/volym (per st): | 170 Gram |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 135 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002400459 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 27301002400452 |
| Artikelkategori: | Torskfile benfri styckfryst MSC |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-01-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000281 |
|---|
| Användningsinstruktioner | I frysutrymme -18°C eller kallare. Bör inte frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 403000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1230 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |