
Vatten, kondenserad delvis skummad mjölk, socker (27%), fettreducerat kakaopulver (8%), grädde, vasslepulver, salt, aroma, färgämne (titandioxid), stabiliseringsmedel (xantangummi), emulgeringsmedel (soya lecitiner), sötningsmedel (sackarin).
103511764458 / Kolonial/Speceri -- Kakao/Chokladdryck -- Chokladdryck -- Automatkakao
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Energi: | 822 kJ |
| Energi: | 196 kcal |
| Fett: | 4,3 g |
| - Varav mättat fett: | 2,7 g |
| Kolhydrat: | 34,6 g |
| - Varav sockerarter: | 34,6 g |
| Protein: | 4,9 g |
| Salt: | 1 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000054765 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 08711000954768 |
| Artikelkategori: | Cacao Fantasy |
|---|---|
| Varumärke: | Douwe Egberts |
| Undervarumärke: | Cafitesse |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-01-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-12-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000179 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, kondenserad delvis skummad mjölk, socker (27%), fettreducerat kakaopulver (8%), grädde, vasslepulver, salt, aroma, färgämne (titandioxid), stabiliseringsmedel (xantangummi), emulgeringsmedel (soya lecitiner), sötningsmedel (sackarin). |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2502 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 232 mm |
| Artikelns höjd: | 125 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000954768 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 547605 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 08711000054765 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 08711000454763 |
| Artikelkategori: | Cacao Fantasy |
|---|---|
| Varumärke: | Douwe Egberts |
| Undervarumärke: | Cafitesse |
| Leverantörens artikelnummer | 547605 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-01-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-12-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000179 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 21 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 661 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10669 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 8000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 260 mm |
| Artikelns höjd: | 252 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000454763 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 08711000954768 |
| Artikelkategori: | Cacao Fantasy |
|---|---|
| Varumärke: | Douwe Egberts |
| Undervarumärke: | Cafitesse |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-01-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-12-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000179 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 768168 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1152 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |