
Potatis, solrosolja, dextros, salt, lökpulver, stabiliseringsmedel (E450), vitpeppar.
Förfriterade djupfrysta bollar, minirösti, med solrosolja. Premium.
205712664978 / Djupfryst -- Potatisprodukter -- Potatis, friterad -- Rösti
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagas direkt från fryst produkt. Värm ugnen till 220°C (el-ugn nivå 7, gas ugn nivå 5). Lägg ett jämnt lager av önskad mängd av produkten på en plåt (gärna på bakplåtspapper) Placera plåten mitt i ugnen. Värm ca 10-15 minuter. Vänd dem tills de är gyllengula och krispiga. Tinad produkt ska inte omfrysas. |
| Tillagningssätt: | Fritera |
| Anvisningar: | Tillagas direkt från fryst produkt. Värm olja till 175°C. Fritera små mängder pommes frites (ca 500g) i cirka 3-3,5 minuter tills de är gyllengula och krispiga. Tillsätt salt och kryddor om så önskas. Tinad produkt ska inte omfrysas. |
| Tillagningssätt: | Steka |
| Anvisningar: | Tillagas direkt från fryst produkt. Värm olja eller smör i en stekpanna. Lägg i produkten direkt när oljan är varm/smöret har smält. Tillsätt salt och kryddor om så önskas. Stek ca 10-15 minuter på medelvärme tills den är gyllene och krispig. Rör om regelbundet. Tinad produkt ska inte omfrysas. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 730 kJ |
| Energi: | 175 kcal |
| Fett: | 8 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 22,6 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Protein: | 1,7 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710449920556 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 08710449920563 |
| Artikelkategori: | Rösti potatis |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Minirösti |
| Produktnamn: | Rösti Bites |
| Varumärke: | Aviko |
| Förpackningsstorlek: | 2,5kg |
| Marknadsbudskap: | Förfriterade djupfrysta bollar, minirösti, med solrosolja. Premium. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Potatis, solrosolja, dextros, salt, lökpulver, stabiliseringsmedel (E450), vitpeppar. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 20 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2520 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 350 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 480 mm |
| Artikelns höjd: | 50 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710449920563 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 804496 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 08710449920556 |
| Ingår i: | 63 st Toppnivåförpackningar 58710449920551 |
| Artikelkategori: | Rösti potatis |
|---|---|
| Produktnamn: | Rösti Bites |
| Varumärke: | Aviko |
| Förpackningsstorlek: | 4x2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 804496 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Fryst |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 350 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10430 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 261 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 393 mm |
| Artikelns höjd: | 255 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 58710449920551 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 63 st Mellannivåförpackningar 08710449920563 |
| Artikelkategori: | Rösti potatis |
|---|---|
| Varumärke: | Aviko |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000291 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 682090 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1929 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |