
potatis (87%), coating (rismjöl, modifierad stärkelse, majsmjöl, stärkelse, salt, kryddor, vitlökspulver, lökpulver, naturliga smaker, Bakpulver (E450, E500), förtjockningsmedel (E415), Färgämne (paprikaoleoresin)), solrosolja.
Räfflad pommes med krispig coating och smakrik kryddning.
205712664975 / Djupfryst -- Potatisprodukter -- Potatis, friterad -- Pommes frites
| Tillagningssätt: | Fritera |
|---|---|
| Anvisningar: | Värm oljan till 175 ° C. Fyll korgen till ½ av produkten och fritera i ca 3 min och 30 sek. Notera: För bästa resultat tillaga från fryst tillstånd med rekommenderad tid och temperatur. Fritera alltid tills produkten är gyllengul och krispig. Överfritera inte. När du friterar små mängder, minska tillagningstiden. |
| Tillagningssätt: | Ugnsgrilla |
| Anvisningar: | Varmluftsugn 200 grader ca 10 min. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras fryst minimum -18 grader i 24 månader. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 730 kJ |
| Energi: | 174 kcal |
| Fett: | 5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,5 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 0,6 g |
| Protein: | 2,8 g |
| Salt: | 0,8 g |
| Fiber: | 2,7 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710438132267 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 18710438132271 |
| Artikelkategori: | SPICY FRIES |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Räfflad pommes med krispig coating och smakrik kryddning. |
| Produktnamn: | SPICY FRIES |
| Varumärke: | McCAIN |
| Förpackningsstorlek: | 2500g |
| Sökbegrepp E-handel | räffladepommes, räffladepommesfrites, räffladpotatis, kryddadpommes |
|---|
| Marknadsbudskap: | Räfflad pommes med krispig coating och smakrik kryddning. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | potatis (87%), coating (rismjöl, modifierad stärkelse, majsmjöl, stärkelse, salt, kryddor, vitlökspulver, lökpulver, naturliga smaker, Bakpulver (E450, E500), förtjockningsmedel (E415), Färgämne (paprikaoleoresin)), solrosolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Halal - Livsmedel anpassat efter islamiska dietregler | Ej specificerad |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst minimum -18 grader i 24 månader. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yymmdd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 10 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2510 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 392 mm |
| Artikelns höjd: | 55 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 18710438132271 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1000013658 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 08710438132267 |
| Ingår i: | 45 st Toppnivåförpackningar 18710438132288 |
| Artikelkategori: | SPICY FRIES |
|---|---|
| Produktnamn: | SPICY FRIES |
| Varumärke: | McCAIN |
| Förpackningsstorlek: | 12500g |
| Leverantörens artikelnummer | 1000013658 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | räffladepommes, räffladepommesfrites, räffladpotatis, kryddadpommes |
|---|
| Marknadsbudskap: | Räfflad pommes med krispig coating och smakrik kryddning. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst minimum -18 grader i 24 månader. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 487 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 13037 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1250 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 12500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 322 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 261 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 18710438132288 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 45 st Mellannivåförpackningar 18710438132271 |
| Artikelkategori: | SPICY FRIES |
|---|---|
| Varumärke: | McCAIN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst minimum -18 grader i 24 månader. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 611665 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1760 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |