Citronpuré 33%, citronjuicekoncentrat 26%, vatten, socker, salt, citrusfiber, ingefärsextrakt.
OSCAR® Premium Citron Pasta ger dig en intens smak av saltad citron, som bidrar med arom och syra för att balansera din rätt. OSCAR® Premium Citron Pasta kan användas i alla möjliga rätter och på många sätt. Använd exempelvis till kalla rätter, t.ex. i dressingar och vinägretter. Till smaksättning av såser som t.ex. Sauce Hollandaise och til desserter, t.ex. i mousse och bakverk.
101310764200 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Kryddpasta -- Övriga pastakryddor
| Typ av märkning: | Society of the Plastics Industry (SPI) V-label vegan |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillsätt 10 - 40 g beroende på användning. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 456 |
| Hållbarhet efter öppning: | 42 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 6 veckor. |
| Användningsinstruktioner: | Kan användas i varma och kalla rätter. Tillsätt 10 – 40 g beroende på användning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 372 kJ |
| Energi: | 88 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 18,6 g |
| - Varav sockerarter: | 10,0 g |
| Protein: | 0,9 g |
| Salt: | 7,6 g |
| Fiber: | 4,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445290872463 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 12562724 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 08445290872470 |
| Artikelkategori: | Citron Pasta |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Premium Citron pasta 580 g bytta |
| Produktnamn: | Citron Pasta |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Premium |
| Reglerat produktnamn: | Kryddpasta med citron |
| Förpackningsstorlek: | 580 g |
| Leverantörens artikelnummer | 12562724 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Citron pasta |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Premium Citron Pasta ger dig en intens smak av saltad citron, som bidrar med arom och syra för att balansera din rätt. OSCAR® Premium Citron Pasta kan användas i alla möjliga rätter och på många sätt. Använd exempelvis till kalla rätter, t.ex. i dressingar och vinägretter. Till smaksättning av såser som t.ex. Sauce Hollandaise och til desserter, t.ex. i mousse och bakverk. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klara att använda, kalla eller varma. Låg dosering och hög smakintensitet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-07-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006214 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Citronpuré 33%, citronjuicekoncentrat 26%, vatten, socker, salt, citrusfiber, ingefärsextrakt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 6 veckor. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Kan användas i varma och kalla rätter. Tillsätt 10 – 40 g beroende på användning. |
| Återvinningsinstruktioner: | Skölj före sortering. Sortera hela förpackningar som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 456 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 42 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 51 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 631 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 580 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 580 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 580 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 94 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 94 mm |
| Artikelns höjd: | 111 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445290872470 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12562724.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 08445290872463 |
| Ingår i: | 112 st Toppnivåförpackningar 08445290872487 |
| Artikelkategori: | Citron Pasta |
|---|---|
| Produktnamn: | Citron Pasta |
| Varumärke: | OSCAR |
| Leverantörens artikelnummer | 12562724.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-07-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006214 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 52 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3838 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3480 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3480 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 3480 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 193 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 291 mm |
| Artikelns höjd: | 114 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445290872487 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12562724.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 112 st Mellannivåförpackningar 08445290872470 |
| Artikelkategori: | Citron Pasta |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-07-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006214 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 455813 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 942 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |