
Smörbönor, Vatten, Salt och Askorbinsyra. Kan innehålla spår av vete
En stor vit böna med neutral smak. Passar bra att marinera eller att användas i grytor då den lätt tar upp kryddor och marinader.
101010514116 / Kolonial/Speceri -- Baljväxter/Frö -- Bönor -- Övriga bönor
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Produkten är förkokt och reda att användas direkt i kalla eller varma rätter. |
| Förvaringsinstruktioner: | Öppnad produkt förvaras kylt (högst + 8°C). Förvara inte öppnad produkt i konservburken. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 412 kJ |
| Energi: | 98 kcal |
| Fett: | 0,7 g |
| - Varav mättat fett: | 0,0 g |
| Kolhydrat: | 13 g |
| - Varav sockerarter: | 0,0 g |
| Protein: | 6,1 g |
| Salt: | 0,4 g |
| Fiber: | 7,1 g |
| Vete | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08009673000876 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 125576 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 08009673600878 |
| Artikelkategori: | Smörbönor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Smörbönor |
| Produktnamn: | Smörbönor |
| Varumärke: | Menigo |
| Undervarumärke: | L Anne Belle |
| Förpackningsstorlek: | 2,55 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 125576 |
|---|
| Kort marknadsbudskap: | En stor vit böna med neutral smak. Passar bra att marinera eller att användas i grytor då den lätt tar upp kryddor och marinader. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Smörbönor, Vatten, Salt och Askorbinsyra. Kan innehålla spår av vete |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 20055100 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Öppnad produkt förvaras kylt (högst + 8°C). Förvara inte öppnad produkt i konservburken. |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Ospecificerad |
| Förpackningsvikt: | 398 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2948 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 154 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08009673600878 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 08009673000876 |
| Ingår i: | 35 st Toppnivåförpackningar 28009673000870 |
| Artikelkategori: | Smörbönor |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 18300 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 320 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 490 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 28009673000870 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 35 st Mellannivåförpackningar 08009673600878 |
| Artikelkategori: | Smörbönor |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
|---|
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1750 mm |