
Opastöriserad koMJÖLK, salt, syrningskulturer, löpe
Gruyère är en klassisk schweizisk hårdost med rik, fyllig smak och lena nötiga toner. Med sin perfekta smältegenskap lyfter den allt från gratänger och pajer till såser och varma rätter. Osten är lika uppskattad på ostbrickan som i det professionella köket och ger varje rätt en genuin, hantverksmässig karaktär. Ett självklart val för dig som söker kvalitet, smakdjup och mångsidighet.
307513914694 / Färskvaror/Kylvaror -- Ost -- Hårdost, bit, 20-30% fett -- Hårdost, bit 20-30%, mellanstark
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 135 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvarings temperatur före öppning: +2°C / +5°C Förvarings förhållanden efter öppning: Återanslut tätt, förvaras vid +2°C / +5°C |
| Användningsinstruktioner: | Gruyèreost är en hårdost som används både kall och varm. Den lämpar sig väl på ostbrickan som för rivning, skivning och tärning. Osten smälter jämnt och ger en fyllig smak, vilket gör den särskilt lämplig i gratänger, pajer, varma smörgåsar, såser och soppor. Kan även användas skivad på smörgås eller i sallader efter rivning eller hyvling. Produkten är färdig att använda och kräver ingen ytterligare tillredning före konsumtion. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1645 kJ |
| Energi: | 398 kcal |
| Fett: | 32 g |
| - Varav mättat fett: | 19,4 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 27 g |
| Salt: | 1,5 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07610563994628 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 07610563994611 |
| Artikelkategori: | Gruyère AOP |
|---|---|
| Produktnamn: | Gruyère AOP |
| Varumärke: | Lustenberger |
| Förpackningsstorlek: | 150g |
| Kontakt GLN: | 7350118250006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Agrial Nordics AB |
| Kontaktadress: | Vendevägen 87 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | +46(0)87715757 |
| E-post: | consumernordics@eurial.eu |
| Marknadsbudskap: | Gruyère är en klassisk schweizisk hårdost med rik, fyllig smak och lena nötiga toner. Med sin perfekta smältegenskap lyfter den allt från gratänger och pajer till såser och varma rätter. Osten är lika uppskattad på ostbrickan som i det professionella köket och ger varje rätt en genuin, hantverksmässig karaktär. Ett självklart val för dig som söker kvalitet, smakdjup och mångsidighet. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klassisk Gruyère med fyllig, nötig smak och utmärkta smältegenskaper. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Opastöriserad koMJÖLK, salt, syrningskulturer, löpe |
|---|
| Tillverkningsland: | Schweiz |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 04069015 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvarings temperatur före öppning: +2°C / +5°C Förvarings förhållanden efter öppning: Återanslut tätt, förvaras vid +2°C / +5°C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gruyèreost är en hårdost som används både kall och varm. Den lämpar sig väl på ostbrickan som för rivning, skivning och tärning. Osten smälter jämnt och ger en fyllig smak, vilket gör den särskilt lämplig i gratänger, pajer, varma smörgåsar, såser och soppor. Kan även användas skivad på smörgås eller i sallader efter rivning eller hyvling. Produkten är färdig att använda och kräver ingen ytterligare tillredning före konsumtion. |
| Återvinningsinstruktioner: | Ta bort ytterförpackningen innan sortering. Plastfilm sorteras som plastförpackning. Kartong/tråg sorteras som pappers förpackning. Eventuella rester av livsmedel tas bort och sorteras som matavfall. Följ lokala anvisningar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 135 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd/mm/yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 1 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 151 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 150 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 150 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 127 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 21 mm |
| Artikelns höjd: | 163 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07610563994611 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 40338012 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07610563994628 |
| Ingår i: | 288 st Toppnivåförpackningar 77350118252580 |
| Artikelkategori: | Gruyère AOP |
|---|---|
| Produktnamn: | Gruyère AOP |
| Varumärke: | Lustenberger |
| Leverantörens artikelnummer | 40338012 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350118250006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Agrial Nordics AB |
| Kontaktadress: | Vendevägen 87 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | +46(0)87715757 |
| E-post: | consumernordics@eurial.eu |
| Marknadsbudskap: | Gruyère är en klassisk schweizisk hårdost med rik, fyllig smak och lena nötiga toner. Med sin perfekta smältegenskap lyfter den allt från gratänger och pajer till såser och varma rätter. Osten är lika uppskattad på ostbrickan som i det professionella köket och ger varje rätt en genuin, hantverksmässig karaktär. Ett självklart val för dig som söker kvalitet, smakdjup och mångsidighet. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klassisk Gruyère med fyllig, nötig smak och utmärkta smältegenskaper. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvarings temperatur före öppning: +2°C / +5°C Förvarings förhållanden efter öppning: Återanslut tätt, förvaras vid +2°C / +5°C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gruyèreost är en hårdost som används både kall och varm. Den lämpar sig väl på ostbrickan som för rivning, skivning och tärning. Osten smälter jämnt och ger en fyllig smak, vilket gör den särskilt lämplig i gratänger, pajer, varma smörgåsar, såser och soppor. Kan även användas skivad på smörgås eller i sallader efter rivning eller hyvling. Produkten är färdig att använda och kräver ingen ytterligare tillredning före konsumtion. |
| Återvinningsinstruktioner: | Ta bort ytterförpackningen innan sortering. Plastfilm sorteras som plastförpackning. Kartong/tråg sorteras som pappers förpackning. Eventuella rester av livsmedel tas bort och sorteras som matavfall. Följ lokala anvisningar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 12 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1824 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1800 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 126 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 192 mm |
| Artikelns höjd: | 132 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77350118252580 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 288 st Mellannivåförpackningar 07610563994611 |
| Artikelkategori: | Gruyère AOP |
|---|---|
| Varumärke: | Lustenberger |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvarings temperatur före öppning: +2°C / +5°C Förvarings förhållanden efter öppning: Återanslut tätt, förvaras vid +2°C / +5°C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gruyèreost är en hårdost som används både kall och varm. Den lämpar sig väl på ostbrickan som för rivning, skivning och tärning. Osten smälter jämnt och ger en fyllig smak, vilket gör den särskilt lämplig i gratänger, pajer, varma smörgåsar, såser och soppor. Kan även användas skivad på smörgås eller i sallader efter rivning eller hyvling. Produkten är färdig att använda och kräver ingen ytterligare tillredning före konsumtion. |
| Återvinningsinstruktioner: | Ta bort ytterförpackningen innan sortering. Plastfilm sorteras som plastförpackning. Kartong/tråg sorteras som pappers förpackning. Eventuella rester av livsmedel tas bort och sorteras som matavfall. Följ lokala anvisningar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 550312 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1201 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 36 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |