Mjuk kakmix (socker, VETE, modifierad stärkelse E 1422, VASSLEPULVER (MJÖLK), VETEGLUTEN, bakpulver (E 500, E 450), salt, stabiliseringsmedel (E 466, E 412), emulgeringsmedel E 481, arom), vatten, florsocker (socker, potatisstärkelse), rapsolja, SMÖR, vallmofrö, HELÄGGSPULVER, citron, vatten, glukossirap, etylalkohol, aromberedning (naturlig citronolja), glycerol, E415, E202, E100, E330., glukossirap, ÄGGVITA, vanillinsocker (socker, klumpförebyggande medel (potatisstärkelse)), färg gul (vatten, etanol, färgämne (E160a), antioxidationsmedel (E300), arom (vanillin), antioxidationsmedel (E331, E339, E450), konserveringsmedel (E202), stabiliseringsmedel (E412), surhetsreglerande medel (E330).
En härlig citronkaka bakad på smör, massor av citron och knapriga, blå vallmofrön. Söt glasyr med vallmofrö på toppen.
205112436493 / Djupfryst -- Desserter/Mellanmål -- Övrig dessert -- Övrig dessert
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1593 kJ |
| Energi: | 381 kcal |
| Fett: | 18 g |
| - Varav mättat fett: | 3,2 g |
| Kolhydrat: | 51 g |
| - Varav sockerarter: | 36 g |
| Protein: | 3,8 g |
| Salt: | 1 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697457411 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 07393697045748 |
| Artikelkategori: | Citron Vallmokaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Citron Vallmokaka |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 16x93g |
| Marknadsbudskap: | En härlig citronkaka bakad på smör, massor av citron och knapriga, blå vallmofrön. Söt glasyr med vallmofrö på toppen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mjuk kakmix (socker, VETE, modifierad stärkelse E 1422, VASSLEPULVER (MJÖLK), VETEGLUTEN, bakpulver (E 500, E 450), salt, stabiliseringsmedel (E 466, E 412), emulgeringsmedel E 481, arom), vatten, florsocker (socker, potatisstärkelse), rapsolja, SMÖR, vallmofrö, HELÄGGSPULVER, citron, vatten, glukossirap, etylalkohol, aromberedning (naturlig citronolja), glycerol, E415, E202, E100, E330., glukossirap, ÄGGVITA, vanillinsocker (socker, klumpförebyggande medel (potatisstärkelse)), färg gul (vatten, etanol, färgämne (E160a), antioxidationsmedel (E300), arom (vanillin), antioxidationsmedel (E331, E339, E450), konserveringsmedel (E202), stabiliseringsmedel (E412), surhetsreglerande medel (E330). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1688 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1488 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1488 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 59 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697045748 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4574 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07393697457411 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 07393697457459 |
| Artikelkategori: | Citron Vallmokaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Citron Vallmokaka |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 64x93g |
| Leverantörens artikelnummer | 4574 |
|---|
| Marknadsbudskap: | En härlig citronkaka bakad på smör, massor av citron och knapriga, blå vallmofrön. Söt glasyr med vallmofrö på toppen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6752 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5952 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5952 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 118 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697457459 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 07393697045748 |
| Artikelkategori: | Citron Vallmokaka |
|---|---|
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 400 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 182048 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Staplingsbarhet | 4 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |