VETEMJÖL, vatten och salt.
Breda Japanska udonnudlar av vetemjöl.Udonnudlarna har en neutral smak och kan serveras både varma och kalla. Används oftast i soppor eller med Kimchi.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Användningsinstruktioner: | 3-4 portioner/förpackning. Tillagningsanvisning: Lägg nudlarna i kokande vatten. Tillsätt salt efter smak. Sjud nudlarna i max 3 minuter. Sklj med kallt vatten för att avstanna kokningen. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 929 kJ |
| Energi: | 222 kcal |
| Fett: | 2,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 44 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 6,7 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391693709886 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 18 st Mellannivåförpackningar 17391693709883 |
| Artikelkategori: | Udon Nudlar |
|---|---|
| Produktnamn: | Udon Nudlar |
| Varumärke: | Risberg |
| Förpackningsstorlek: | 250 g |
| Marknadsbudskap: | Breda Japanska udonnudlar av vetemjöl.Udonnudlarna har en neutral smak och kan serveras både varma och kalla. Används oftast i soppor eller med Kimchi. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL, vatten och salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sydkorea |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt, mörkt och svalt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | 3-4 portioner/förpackning. Tillagningsanvisning: Lägg nudlarna i kokande vatten. Tillsätt salt efter smak. Sjud nudlarna i max 3 minuter. Sklj med kallt vatten för att avstanna kokningen. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 254 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 250 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 250 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 75 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 260 mm |
| Artikelns höjd: | 23 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391693709883 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 709 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 18 st Basnivåförpackningar 07391693709886 |
| Ingår i: | 108 st Toppnivåförpackningar 27391693709880 |
| Artikelkategori: | Udon Nudlar |
|---|---|
| Produktnamn: | Udon Nudlar |
| Varumärke: | Risberg |
| Förpackningsstorlek: | 18x250 g |
| Leverantörens artikelnummer | 709 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 182 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4754 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4500 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 18 Styck |
| Artikelns bredd: | 131 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 279 mm |
| Artikelns höjd: | 227 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27391693709880 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 108 st Mellannivåförpackningar 17391693709883 |
| Artikelkategori: | Udon Nudlar |
|---|---|
| Varumärke: | Risberg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-09-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 538432 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1058 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 27 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |