32 % potatismjöl, solrosolja, 21% VETEMJÖL, majsmjöl, salt, MJÖLKPULVER, chilipeppar, kryddor (paprika, gurkmeja, vitpeppar, spiskummin, cayennepeppar), lökpulver, vitlökspulver, smakförstärkare (E621), jästextrakt, socker, arom, kryddextrakt (paprika), rapsolja.
HotSnacks, originalet sedan 1992. Finns där folk har kul!
104312104560 / Kolonial/Speceri -- Snacks -- Övriga snacks -- Övriga snacks
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
| Förvaringsinstruktioner: | Svalt, skyddas från solljus |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2024 kJ |
| Energi: | 484 kcal |
| Fett: | 26 g |
| - Varav mättat fett: | 2,2 g |
| Kolhydrat: | 57 g |
| - Varav sockerarter: | 1,5 g |
| Fiber: | 1,9 g |
| Protein: | 3,6 g |
| Salt: | 2,3 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Allergenpåstående: | Innehåller laktos och gluten |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350144213204 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 9014 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Artikelkategori: | Snacks |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Varma snacks med het sourcream-smak |
| Produktnamn: | Tasty Sour Cream |
| Varumärke: | HotSnacks Tasty Sour Cream |
| Förpackningsstorlek: | 32 påsar |
| Leverantörens artikelnummer | 9014 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7309861007306 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Ethnic Food Solutions AB |
| Kontaktadress: | Götgatan 1, 244 32 Kävlinge |
| Typ av kontakt: | Producerad för |
| Telefon: | 046-70 66 50 |
| E-post: | info@ethnicfood.se |
| Sökbegrepp E-handel | Snacks, Chips |
|---|
| Målgrupp kön: | Unisex |
|---|
| Marknadsbudskap: | HotSnacks, originalet sedan 1992. Finns där folk har kul! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-05-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-05-26 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000286 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 32 % potatismjöl, solrosolja, 21% VETEMJÖL, majsmjöl, salt, MJÖLKPULVER, chilipeppar, kryddor (paprika, gurkmeja, vitpeppar, spiskummin, cayennepeppar), lökpulver, vitlökspulver, smakförstärkare (E621), jästextrakt, socker, arom, kryddextrakt (paprika), rapsolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Svalt, skyddas från solljus |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 14 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 30 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 14 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | d m y |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Artikelns bruttovikt: | 5900 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 4800 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 4800 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 32 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 32 |
| Artikelns bredd: | 410 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 620 mm |
| Artikelns höjd: | 580 mm |
| Staplingsbarhet | 4 basförpackningar i höjd |
|---|