Hjortkött ( 52% ), nötkött ( 28 %), fett från nöt, vatten, potatisstärkelse, salt, potatisfiber, stabiliseringsmedel ( E450, E451 ), nötprotein, lök, kryddor, vitlök, druvsocker, naturlig arom, socker, örtkryddor
206613335764 / Djupfryst -- Köttprodukter -- Viltkött, berett -- Övrigt viltkött
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Värm upp en stekpanna och stek kebaben i 5-6 minuter på medelhög värme |
| Tillagningssätt: | Ugnsgrilla |
| Anvisningar: | Lägg kebaben i en ugnssäker form. Värm i ugnen på 200grader i 5-6 minuter. AIRFRYER: Placera kebaben i din Airfryer. Grilla i 4-5 minuter på 200grader och rör om efter halva tiden. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Förvaringsinstruktioner: | Frys, min - 18 grader |
| Användningsinstruktioner: | Tina upp köttet innan tillagning |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1136 kJ |
| Energi: | 272 kcal |
| Fett: | 22,4 g |
| - Varav mättat fett: | 9 g |
| Kolhydrat: | 4,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 13,6 g |
| Salt: | 1,9 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350144000057 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350144000054 |
| Artikelkategori: | Viltkebab |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Viltkebab av hjort |
| Produktnamn: | Viltkebab |
| Varumärke: | Mountain River |
| Förpackningsstorlek: | 350 g |
| Sökbegrepp E-handel | kebab, vilt, viltkebab, skav, viltskav, fast food |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-26 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-05-27 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005770 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Hjortkött ( 52% ), nötkött ( 28 %), fett från nöt, vatten, potatisstärkelse, salt, potatisfiber, stabiliseringsmedel ( E450, E451 ), nötprotein, lök, kryddor, vitlök, druvsocker, naturlig arom, socker, örtkryddor |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Frys, min - 18 grader |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tina upp köttet innan tillagning |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Hanteringsinstruktion: | Frystålig |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 365 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 350 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 210 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 40 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350144000054 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 410238 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350144000057 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 27350144000051 |
| Artikelkategori: | Viltkebab |
|---|---|
| Produktnamn: | Viltkebab |
| Varumärke: | Mountain River |
| Leverantörens artikelnummer | 410238 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-26 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-05-27 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005770 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | frysvara |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 760 gram |
| Pantkod: | SRS halvlåda 120 röd |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2950 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 136 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350144000051 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 17350144000054 |
| Artikelkategori: | Viltkebab |
|---|---|
| Varumärke: | Mountain River |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-26 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-05-27 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005770 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | frysvara |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 213800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1244 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |