
Kokt ris 30%, vatten, tomatsas 20% (tomater i tomatjuice, surhetsreglerande medel: citronsyra, smakförstarkare:E621), mozzarella 10% MJOLK mıkrobiellt löpe, salt, surhetsreglerande medel: citronsyra), solrosolja, tomatpuré 3,34% (tomat, surhetsreglerande medel: citronsyra), grönsaksbuljong (morot, lok, SELLERI, salt, buljongextrakt (palmfett, smakförstarkare E621,maltodextrin, majsstärkelse, lök, kryddor, tomat, VETESTÄRKELSE, saffranspulver)), aubergine 7%, saltad ricotta (MJÖLK, salt), basilika, mynta, frityrsmet (VETEMJOL, vatten, ströbröd (VETEMJÖL, jäst, salt), salt, jäst), muskotnöt, rosmarin, salt, bakpulver: (E450i, E451, E500i) .
Njut av en riktig siciliensk klassiker , Arancini alla norma. Dessa gyllene, krispiga risbollar är krämiga på insidan och fyllda med en mustig tomatsås, mozzarella, aubergine och salt ricotta.
Förrätt, plockmat, Buffé, finger food, street food, grab-n-go, friterat
Perfekt som en lyxig förrätt, del av en tapasbricka eller ett utsökt snack. För bästa resultat tillaga i fritös under 3-4 min i 170 grader (fryst). En snabb och autentisk italiensk smakupplevelse.
206212946430 / Djupfryst -- Enportionsrätter (kompletta) -- Enportionsrätter, övriga -- Enportionsrätter, övriga
| Tillagningssätt: | Fritera |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagas från fryst tillstånd. Fritera i olja vid ca 170 °C i 3–4 minuter tills gyllenbrun yta. Låt rinna av före servering. |
| Serveringsförslag: | Serveras som förrätt företrädelsevis med en dippsås. Passar även som snack och grab -n-go, t.ex i strut. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1130 kJ |
| Energi: | 270 kcal |
| Fett: | 12 g |
| - Varav mättat fett: | 6 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 2,5 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350140950363 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 17350140950360 |
| Artikelkategori: | Arancini / Kroketter / Snacks |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Frysta risottobollar med tomat, mozzarella och aubergine |
| Produktnamn: | Arancini alla norma 30 g |
| Varumärke: | Mozzo della Pizza |
| Reglerat produktnamn: | Arancini |
| Förpackningsstorlek: | 1000 g |
| Variantbeskrivning: | alla norma |
| Refererad artikel GTIN: | 07350140950356 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Kontakt GLN: | 7350140950004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mozzo della pizza |
| Kontaktadress: | info@mozzopizza.se |
| Typ av kontakt: | Producerad för |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| E-post: | Josefin |
| Partens GLN: | 7381034999991 |
|---|---|
| Partensnamn: | MartinServera |
| Typ av part: | Distributör |
| Sökbegrepp E-handel | Arancini, Friterade risbollar, Fingerfood, Förrätt, Smårätter, Tapas, Antipasti, Cacioepepe, friterade risbollar, italienskt, pecorino, PecorinoRomano, ostbollar, snacks, snacks, vegetariskt, snabbmat, frystmat, arancini, arancinibollar |
|---|---|
| Övrig Information | Palmoljan i buljongen är RSPO Certifierad |
| Målgrupp kön: | Unisex |
|---|
| Marknadsbudskap: | Njut av en riktig siciliensk klassiker , Arancini alla norma. Dessa gyllene, krispiga risbollar är krämiga på insidan och fyllda med en mustig tomatsås, mozzarella, aubergine och salt ricotta. Förrätt, plockmat, Buffé, finger food, street food, grab-n-go, friterat Perfekt som en lyxig förrätt, del av en tapasbricka eller ett utsökt snack. För bästa resultat tillaga i fritös under 3-4 min i 170 grader (fryst). En snabb och autentisk italiensk smakupplevelse. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Krispig Arancini alla norma, 30g. Gyllene risbollar fyllda med mustig tomatsås, mozzarella, aubergine och salt ricotta. Tillagas på 3 min i fritös.." |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kokt ris 30%, vatten, tomatsas 20% (tomater i tomatjuice, surhetsreglerande medel: citronsyra, smakförstarkare:E621), mozzarella 10% MJOLK mıkrobiellt löpe, salt, surhetsreglerande medel: citronsyra), solrosolja, tomatpuré 3,34% (tomat, surhetsreglerande medel: citronsyra), grönsaksbuljong (morot, lok, SELLERI, salt, buljongextrakt (palmfett, smakförstarkare E621,maltodextrin, majsstärkelse, lök, kryddor, tomat, VETESTÄRKELSE, saffranspulver)), aubergine 7%, saltad ricotta (MJÖLK, salt), basilika, mynta, frityrsmet (VETEMJOL, vatten, ströbröd (VETEMJÖL, jäst, salt), salt, jäst), muskotnöt, rosmarin, salt, bakpulver: (E450i, E451, E500i) . |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Halal - Livsmedel anpassat efter islamiska dietregler | Ej specificerad |
| Tullklassificeringstyp, kod: | CUSTOMS_TARIFF_NUMBER |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 1904.90.10 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Övriga påståenden: | Vegetarisk |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1007 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 33 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 33 |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 83 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 379 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350140950360 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 9004 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07350140950363 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 135 st Toppnivåförpackningar 27350140950367 |
| Artikelkategori: | Frysta produkter |
|---|---|
| Produktnamn: | Arancini alla norma 30 g |
| Varumärke: | Mozzo della Pizza |
| Reglerat produktnamn: | Arancini |
| Förpackningsstorlek: | 3*1000 g |
| Variantbeskrivning: | alla norma |
| Leverantörens artikelnummer | 9004 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 17350140950353 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Målgrupp kön: | Unisex |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Övriga påståenden: | Vegetarisk |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3311 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 381 mm |
| Artikelns höjd: | 97 mm |
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350140950367 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 135 st Mellannivåförpackningar 17350140950360 |
| Artikelkategori: | Livsmedel |
|---|---|
| Varumärke: | Mozzo della Pizza |
| Reglerat produktnamn: | Arancini |
| Variantbeskrivning: | alla norma |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 471985 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1599 mm |
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 15 st |